Civilno vazduhoplovstvo šansa za razvoj borskog aerodroma
BOR – Aerodrom u Boru postoji više od trideset godina, ali gotovo polovinu tog vremena nije bio korišćen. Posle renoviranja i sanacije, poslednjih nekoliko godina radi, a mogućnost daljeg razvoja, pre svega u sektoru civilnog vazduhoplovstva, daje podatak da je Srbija ušla među pet zemalja koje imaju najbolje uslove za razvoj civilnog vazduhoplovstva.
Stručni kadar u Srbiji postoji, gotovo svi propisi se već primenjuju, a postoji i razvijena industrija izrade delova i kompletnih vazduhoplova, koja je prihvaćena u svetu. Ali, šta je još potrebno?
„Prema oceni Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO) Srbija se nalazi među prvih pet zemalja u svetu, koje imaju najveći potencijal za razvoj civilnog vazduhoplovstva u periodu od 2015. do 2017. godine. To nam daje puno mogućnosti, a na državi je da vidi da li će ih iskoristiti. „ – kaže pilot Dragan Nižol.
Ukoliko Srbija odluči da uspostavi mrežu aerodroma, posebno mesto bi mogao da zauzme borski aerodrom, jer je jedan od svega pet gradova koji ima svoj aerodrom, pre svega za prijem privatnih aviona.
„Borski aerodrom je nebrušeni dijamant. Ukoliko Srbija odluči da uspostavi mrežu aerodroma, posebno mesto bi mogao da zauzme borski aerodrom, jer je jedan od svega pet gradova koji ima svoj aerodrom, pre svega za prijem privatnih aviona.“ – kaže Dragan Nižol.
Za tako nešto bilo bi dovoljno produžiti postojeću pistu sa sadašnjih 1.100 na 1.800 metara i uspostaviti kontrolu letenja koja bi mogla da bude deo sistema Srbije, time i Evrope, čime bi cela istočna Srbija dobila mnogo novih mogućnosti. Timočka krajna je prepoznatljiva po velikom broju stanovnika koji rade u inostranstvu i samim tim su upućeni da koriste prevoz avionom, što je još jedan veliki potencijal koji svakako može da se iskoristi.