BOR – U našoj zemlji se svake godine beleži 16.000 adolescentskih trudnoća. Više od 90 odsto ih je neplanirano, neželjeno i završi se abortusom. Da maloletnička trudnoća nije izdvojeni slučaj karakterističan samo za pojedine sredine, regione ili kulture, već globalni problem, potvrđuje i lekarska praksa.

Imao sam u svojoj praksi i ja, a i moje kolege maloletnice koje su zatrudnele, neke čak i iznele trudnoću do kraja, sa 14, 15 pa čak i 13 godina, to naravno nije tako često ali ima i takvih primera“, kaže dr Miodrag Jevremović, ginekolog u opštoj bolnici Bor.

Jedan je od glavnih razloga ovakvog stanja, je loša informisanost adolescenata  o reproduktivnom zdravlju, ali i prevenciji seksualno prenosivih bolesti.

 „Razlog za to je pre svega njihovo nejavljanje, nezainteresovanost ali i vrlo slaba edukacija koja ide pre svega od porodice, od najužih članova familije, a onda i preko školskog sistema, gde mladi primaju nedovoljno informacija. Nisu informisani o neželjenim posledicama koje veštački prekidi trudnoća i same trudnoće, u tako mladom uzrastu mogu da ugroze njihovo zdravlje“, dodaje dr Miodrag Jevremović, ginekolog u opštoj bolnici Bor.

U rešavanje ovog problema treba uključiti masovna sredstva javne komunikacije, ali i organizovati savetovališta za mlade, kakvo je postojalo pri Domu zdravlja u Boru.

Svoj puni smisao imaju savetovališta za mlade kao i sama edukacija u školama za starije osnovce gde ti mladi ljudi dobijaju informacije o polno prenosivim bolestima i njihovim posledicama po reproduktivno zdravlje. Stupa se izuzetno rano u seksualne odnose, već sa 12, 13, 14 godina, bez upotrebe prezervativa i  kontraceptivnih sredstava i sam imunološki sistem tako mlade osobe nije dovoljno pripremljen, dolazi do infekcije, koja se ne leči već ostaje neprepoznata bez ikakvih simptoma. Može da prođe i nekoliko godina, a to dovodi do stravičnih posledica, pre svega na jajovodima i jajnicima, što kasnije indirektno uslovljava neplodnost odnosno smanjenu plodnost“, kaže dr Jevremović.

Prema mišljenju lekara ovakvom stanju doprinosi i to što su mladi izloženi ogromnom nekritičnom pritisku medija, interneta i društvenih mreža, u kojima se sve više neguje kult fizičke lepote i seksualnosti, ali se vrlo malo pažnje posvećuje prevenciji i očuvanju reproduktivnog zdravlja. To takođe dokazuje da problem treba sistemski rešavati, ističe dr Jevremović.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *