Rezidba i sadnja najvažniji poslovi
Aktuelna temperaturna kolebanja ne pogoduju razvoju voća. Ove zime nema dovoljno snega što može dovesti do deficita vlage početkom vegetacije. Istovremeno, jesen je bila natprosečno topla što je produžilo razvoj i doprinelo da su neke sadnice nepripremljene ušle u zimski period mirovanja. Na sreću, nije bilo mrazeva koji bi doveli do izmrzavanja pupoljaka. Trenutno su u voćarstvu aktuelni rezidba i sadnja.
BORSKI OKRUG – U voćarstvu je aktuelna prolećna sadnja mladica koja bi, prema preporuci agronoma trebalo da se završi do kraja marta. Poslednjih nekoliko godina voćari su sve zainteresovaniji za sadnju oraha, leske i dunje.
„Među orasima su najtraženije sorte „Čendler“ i „Lara“, kao i domaća „Rasna„, napominje Dejan Stefanović, stručni saradnik u Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi u Negotinu.
Veoma važna agrotehnička mera u ovom periodu godine za voćare je rezidba kojom se uspostavlja balans između rodnosti i bujnosti koju treba okončati do početka listanja. Inače, i u vinogradima je aktuelna rezidba koja zavisi od sorte grožđa.
Stručnjaci savetuju đubrenje voćnjaka ukoliko to nije urađeno jesenas. Do početka vegetacije treba koristiti NPK đubrivo. Količinu gnojiva bi trebalo uskladiti sa kvalitetom zemljišta.
Veliki problem u voćarstvu, posebno izražen poslednjih godina su kasni prolećni mrazevi. Naročito su ugrožene kajsija, breskva i pojedine sorte šljive i trešnje. Kasna rezidba, kao i krečenje stabala i ramenih grana se savetuje kao preventiva, a kao delovanje u toku ove pojave klasično dimljenje ili korišćenje uređaja za zadimljavanje i savremenih antifrost sistema.
Na području borskog okruga voćnjaci zauzimaju oko 1.700 hektara. Među voćnim vrstama dominiraju šljive na 700 i jabuke na oko 400 hektara. Vinogradi su rasprostranjeni na 1.200 hektara, a područje Negotina je poznat vinogradarski kraj.