Javna rasprava o Nacrtu Zakona o apotekarskoj delatnosti trajala je do 2. februara, a očekivanja od novih zakonskih propisa jesu da se pre svega na put stane nelojalnoj konkurenciji, ali i da se uredi poslovanje u ovoj oblasti. Odredbama novog zakona predviđeno je da ubuduće najmanja udaljenost između dve apoteke mora da bude 300 metara, a ova delatnost neće moći da se obavlja u lokalima manjim od 40 kvadratnih metara. Takođe je definisano i da u mestima do četiri hiljade žitelja mora da bude osnovana apoteka. Apotekarska stanica, u kojoj će stručno lice izdavati lekove, mora da se obezbedi svakom selu koje je najmanje pet kilometara udaljeno od najbliže apoteke.

Kako je za medije istakla pomoćnik ministra zdravlja za organizaciju zdravstvene službe, Mirjana Ćirić, niko neće zatvarati postojeće apoteke, koje su sada oslonjene jedna na drugu i ne ispunjavaju uslov od 300 metara razmaka, što je najčešće oko bolnica, kliničkih centara i u najprometnijim ulicama. Novi kriterijumi važiće samo za apoteke koje će biti otvorene nakon što novi zakon stupi na snagu.

Ipak, kako je rekla, mnoge od postojećih apoteka neće preživeti neke od novih kriterijuma rada, koji se pre svega odnose na kvadraturu lokala i zaposleni kadar. Novim zakonom predviđa se da je za otvaranje apotekarske ustanove potreban prostor od 60 kvadrata i najmanje dva diplomirana farmaceuta i farmaceutska tehničara. Za apotekarsku jedinicu, mesto gde građani najčešće nabavljaju lekove, neophodan je prostor od najmanje 40 kvadratnih metara i dvoje diplomiranih farmaceuta, a za apotekarsku stanicu, u nekom planinskom području dovoljan je lokal od 20 kvadratnih metara i jedan diplomirani apotekar.

Nacrt zakona predviđa i formiranje farmaceutske inspekcije, koja će preuzeti kompletan nadzor nad apotekarskom delatnošću. Planirano je, između ostalog, formiranje jedinstvenog registra apoteka za teritoriju Republike Srbije, uvođenje geografskih i demografskih kriterijuma za otvaranje apoteka, kao i izjednačavanje državnih i privatnih apoteka koje imaju potpisan ugovor sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje po pitanju tendera za lekove i medicinska sredstva.

Nakon javne rasprave, radna grupa koja je radila na nacrtu zakona ima zadatak da razmotri sve sugestije, primedbe i predloge, a prema procenama novi zakon bi za oko mesec dana trebalo da se nađe u skupštinskoj proceduri.

Strožija pravila za apoteke, 5. februar 2017. (RTV Bor)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *