Svetski dan obolelih od multiple skleroze

0

BOR – Multipla skleroza je hronična progresivna bolest centralnog nervnog sistema koja počinje između 20. i 40. godine. Simptomi multiple skleroze se ispoljavaju individualno. Ipak postoji određen broj simptoma koji je vrlo karakterističan za većinu bolesnika, a to su: slabost, zamor, ukočenost, drhtanje, nejasan govor, depresija. U lečenju, sem neurologa, neophodan je fizijatar, fizioterapeut, psiholog, neuropsiholog, socijalni radnik i pre svega podrška porodice i čitavog društva. U Boru postoji Udruženje obolelih od multiple skleroze čija je svrha upravo ta vrsta podrške.

Imamo preko Društva MS- a organizovane radionice. Svakog utorka od 18 sati okupimo se u prostorijama Udruženja i radimo dekupaže, imamo kalupe koje smo kupili, radimo kalupe iz gipsa, magnetiće takozvane. Nama takav rad dobro dođe da bi se opustili, skrenuli misli. Najveći problem je što su u ranoj mladosti mnogi oboleli, tako da nisu stigli da se ostvare kao roditelji niti da zasnuju bračnu zajednicu, pa im to druženje i naše aktivnosti u Udruženju puno znače. To je mesto gde mogu da dođu i budu „svoji među svojima“ jer je teško da imaju neki drugi socijalni život, zato je veoma dobro što Udruženje postoji. Imamo 60 registrovanih članova, ali je mnogo više obolelih od MS -a u Boru koji ne žele da se zna za njihovu bolest, pa se iz tog razloga i ne učlanjuju„, rekao je Dragan Filipović, predsednik Udruženja obolelih od MS-a u Boru.“

U svetu od multiple skleroze boluje oko 2,5 miliona osoba, a procenjuje se da u Srbiji ima više od 7000 obolelih. Rana dijagnoza i pravovremeno uvođenje terapije od presudnog su značaja za obolele od MS-a. Cilj obeležavanja Svetskog dana multiple skleroze je podizanje svesti javnosti o samoj bolesti, kao i poteškoćama i izazovima u dijagnostici i lečenju.

 

Autor: Branislava Ilić

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *