Decu vaspitavamo i učimo već od prvog dana života. Veštine i znanja koje će ih osposobiti za snalaženje u modernom društvu punom mogućnosti i izazova, stiču se još od najranijeg uzrasta, a najbolji i najprihvatljiviji način za to je igra. Tako se u vrtićima vaspitno – obrazovni rad realizuje kroz igru, što je preporuka i za roditelje kod kuće.

BOR – Pored nege, koju medicinske sestre vaspitači pružaju deci, u vrtićima se obavlja i vaspitno – obrazovni rad. Kako bi unapredili svoje znanje i kompetencije, vaspitači se kontinuirano edukuju i obučavaju, a u okviru različitih projekata, decu provode kroz kreativne aktivnosti i tako uče kroz igru.

Poslednje četiri godine mi smo, po osnovama novog programa, „Godine uzleta“, uradili nekoliko projekata. Roditelji su već upoznati sa tim, kroz početni i procesni pano gde prikazujemo šta smo radili sa decom, kao i kroz slike koje razmenjujemo putem Viber grupe i zajednice. Prošle godine, koleginica Biljana Jovanović Mančić i ja imale smo dosta radova. Na Prolećnim susretima medicinskih sestara vaspitača na Tari imale smo rad koji smo prezentovale ove godine u Nišu i Zaječaru, na Okružnim susretima medicinskih sestara vaspitača. Ove godine smo imale još jedan zajednički rad, i to su prezentacije radova iz vrtića koje smo radile sa decom. Pored toga, postoji i stručno usavršavanje koje nam obezbeđuje ustanova“, kaže Silvana Panov, med.sestra vaspitač u PU „Bambi“ Bor.

„Razigrano roditeljstvo“ promoviše igru kao osnov za učenje i zabavu, jer se deca najbolje osećaju upravo igrajući se, a tako i najbolje uče, kroz primere roditelja ili vaspitača.

Igra je centralna u tim projektima. Igra nije samo slobodna aktivnost gde se deca zabavljaju, kroz igru deca razvijaju mnoge veštine i znanja“, poručila je Silvana.

Prostor za igru treba da bude uređen tako da inspiriše decu i podstiče ih na istraživanje kroz koje takođe uče, naglasila je Silvana Panov.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *