Danas je Svetski dan reciklaže
Reciklaža otpada jedna je od najvažnijih aktivnosti u zaštiti životne sredine, a sa druge strane donosi i velike ekonomske benefite. Podizanje svesti stanovništva je presudno, da bi se na pravi način radilo primarno sortiranje.
BOR – Od 2015. godine 18. mart se u svetu i kod nas obeležava kao Međunarodni dan reciklaže. Posvećen je promovisanju reciklažnog otpada kao „sedmog resursa“ energije uz vodu, vazduh, ugalj, naftu, gas i minerale, čime se smanjuje zagađenje i štedi energija.
U Boru je usvojen desetogodišnji Lokalni akcioni plan upravljanja otpadom koji je počeo da se primenjuje i jedna od prvih aktivnosti bila je postavljanje takozvanih „zelenih ostrva“, odnosno mesta za odlaganje otpada, koja uz standardne kontejnere imaju posebne posude namenjene odlaganju aluminijumskih limenki, hartije i plastične PET ambalaže.
Primarna selekcija koju građani sami obavljaju je najznačajnija u procesu reciklaže. Da bi se to postiglo neophodna je edukacija stanovništva o tome šta se od materijala odlaže u određene kontejnere, gde se počelo od obuke nastavnika i učenika.
U narednom periodu očekuje se i izgradnja reciklažnog dvorišta za kabasti materijal i sanacija divljih deponija, kojih u Boru ima na više od 50 mesta.
