Sterilitet, bolest 21. veka
BOR – Bračni sterilitet je bolest modernog društva i nastaje zbog izloženosti stresu, lošim životnim navikama, zagađenoj okolini, ali i činjenici da se parovi sve češće za potomstvo odlučuju u kasnijim godinama. Oko 300.000 parova u Srbiji ima problem bračnog steriliteta. U 30 odsto slučajeva uzrok neplodnosti je muški faktor, a kod 44 odsto njih ne zna se razlog nastanka ovog oboljenja. Mušku neplodnost leče urolozi, a žensku ginekolozi, ali prema najnovijim saznanjima, zajedničko ustanovljavanje uzroka i lečenje posledica određenim metodama daje najefikasnije rezultate. Jedan od najvećih problema bračnog steriliteta u Srbiji je kasna dijagnostika i savremeni trend da žene prvu trudnoću priželjkuju u kasnijim godinama. Zato se preporučuje bračnim parovima koji su duže od godinu dana u braku, ne koriste kontracepciju, a ne dolazi do trudnoće, da se jave lekaru. Ukoliko je žena starija od 35 godina, potrebno je da se javi već posle šest meseci.
