Lokalitet Šarkamen na meti vandala
NEGOTIN – Projekat „Vrelo-Šarkamen, arheološka istraživanja, prezentacija i promocija“ realizuje se već četiri godine, a među najvažnijim ciljevima su prezentacija i promocija carske palate. Arheolozi su ipak izrazili zabrinutost da upravo promocija kulturnih dobara ugrožava njihovu sigurnost. Naime, u noći između 3. i 4. avgusta na meti vandala našla se upravo carska palata na arheološkom lokalitetu Vrelo – Šarkamen. Najverovatnije u potrazi za zlatom, vandali su prilično oštetili iskopane objekte carske palate. Prema proceni arheologa, pričinjena šteta je nemerlјiva, jer je najviše oštećen najzanimlјiviji objekat, postrojenje za snabdevanje vodom carske palate, vodotoranj koji se nalazi pored jugoistočne kule utvrđenja. Ovom prilikom oštećena je i zapadna kapija u kuli koja je štitila ulaz u utvrđenje s južne strane. Slučaj je prijavljen Policijskoj upravi Negotin, pa su inspektori obavili uviđaj na arheološkom nalazištu Vrelo – Šarkamen. Vandali su ovom prilikom počinili krivično delo uništavanja kulturnog dobra Republike Srbije od velikog značaja.
Dugoročni cilј projekta „Vrelo-Šarkamen, arheološka istraživanja, prezentacija i promocija“ jeste da ovo nalazište, kao još jedan objekat Muzeja Krajine, dobije muzeološku i obrazovnu funkciju, kao i da postane jedna od atrakcija kulturnog turizma u našoj Srbiji. Ovaj projekat već četvrtu godinu realizuju Arheološki institut Beograd, Muzej Krajine Negotin i Zavod za zaštitu spomenika kulture Niš.
