BOR – Jedan od većih poduhvata u ozelenjavanju devastiranih rudarskih površina Serbia Zijin Copper počela je ovog proleća na branama flotacijskog jalovišta „Veliki Krivelj“. Prema podacima Sektora zaštite životne sredine ukupna površina kosina brane 1, brane 2 i Oštreljske brane je oko 50 hektara, pa će se poslovi ozelenjavanja obavljati parcijalno i u fazama.  Dok se na brani 1 već posipa sloj zdrave zemlje, na brani 2 počeli su pripremni radovi. Na ovoj lokaciji bager uređuje kosinu brane, a nasipa se i krupan materijal kako bi se napravio put kojim će se kretati mehanizacija. Postavljene su i prve prskalice za stabilizaciju prašine koje su u probnom radu, a u planu je da budu instalirane duž cele brane 2. U ovaj posao ušlo se s namerom da se spreči podizanje peska sa brana i raznošenje materijala ka selu Oštrelj, pa su zbog toga predstavnici ovog sela i radne grupe za opstanak Oštrelja danas bili prvi pozvani da vide šta se sve i na kojim lokacijama radi. 

Radovi na ozelenjavanju počinju prvom fazom pripreme terena, ravnaju se kosine brana, zatim se posipa sloj zdrave zemlje, a tek nakon toga seje se seme trave. Pošto je u pitanju velika površina biće potrebno skoro pola godine da se poslovi rekultivacije devastiranog zemljišta završe. Radiće se parcijalno, deo po deo, a primenjivaće se različite agrotehničke mere u tretiranju zemljišta. Prioritet su brane 1 i 2, kao i Oštreljska brana jalovišta, jer direktno utiču na životu sredinu i zdravlje ljudi. Dugoročniji planovi ozelenjavanja obuhvataju i branu 3“,  rekao je rukovodilac Sektora za zaštitu životne sredine Zhong Wenxi i dodao da će troškovi saniranja ovog ekološkog problema iznositi više 200 miliona dinara.

Rekultivacija degradiranih površina, odnosno nanošenje plodnog sloja zemlje i ozelenjavanje spoljnih padina jalovišta koje je najbliže selu Oštrelj predstavlja efikasno rešenje problema prašine na području kriveljskog jalovišta.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *