Boje rudarskog kraja
Na Borskom jezeru danas je otvorena četvrta likovna kolonija „Ziđin Art 2026“. Pedesetak umetnika iz različitih krajeva Srbije narednih dana slikaće motive Bora i Majdanpeka, inspirisane rudarskom tradicijom i prirodnim lepotama ovog kraja.
BORSKO JEZERO – Na Borskom jezeru danas je svečano otvorena četvrta likovna kolonija „Ziđin Art 2026“, koju u susret Danu rudara Srbije organizuju kompanije Srbija Ziđin Majning i Srbija Ziđin Koper.
Ovogodišnja kolonija okupila je oko pedeset umetnika iz različitih krajeva Srbije, a organizatori ističu da je interesovanje bilo znatno veće nego prethodnih godina. Time je „Ziđin Art“ još jednom potvrdio da je prerastao u prepoznatljivo mesto umetničkog stvaralaštva, susreta i razmene iskustava među slikarima i ljubiteljima umetnosti.
Koloniju je otvorio Aleksandar Vesić, ESG direktor kompanije Srbija Ziđin Majning, koji je poručio da umetnost ima snagu da povezuje ljude, ideje i različite profesije, ali i da sačuva priče koje oblikuju identitet jednog kraja.
„Pred vama su dani u kojima ćete svojim talentom, znanjem i umetničkom senzibilnošću pretočiti u slike ono što Bor i Majdanpek čini jedinstvenim, bogatu rudarsku tradiciju, prirodne lepote, vredne rudare i duh sredine koja se neprestano razvija“, rekao je Vesić na otvaranju.
Tokom narednih pet dana umetnici će stvarati na otvorenom prostoru Borskog jezera, a glavna inspiracija biće upravo motivi Bora i Majdanpeka, pejzaži istočne Srbije, industrijsko nasleđe i život rudarskog kraja.
Radovi nastali na koloniji biće predstavljeni na izložbi početkom avgusta, dok će centralna postavka biti otvorena 6. avgusta, na Dan rudara Srbije. Najuspešniji autori biće nagrađeni iz fonda od 4.100 evra.
Likovna kolonija „Ziđin Art“ postala je jedan od značajnijih kulturnih događaja u ovom delu Srbije, spajajući umetnost, rudarsko nasleđe i prirodne lepote Bora i Majdanpeka.
