Dobar početak godine za topioničare
BOR – Za 18 dana januara u Topionicu i rafinacija bakra RTB-a Bor stiglo je ukupno 3.456 tona bakra u koncentratu, od čega 1.917 tona iz basenskih rudnika najviše iz Rudnika „Veliki Krivelj“ 989 tona i 1.538 tona iz uvoznog koncentrata koji je poslat na uslužnu preradu.
Radnici TIR-a preradili su sav pristigli koncentrat iz koga je dobijeno 3.880 tona anodnog bakra. Daljom preradom u elektrolizi dobijene su 3.453 tone katodnog bakra, od čega je 1.950 tona učešće bakra iz sopstvenih koncentrata, što posebno ohrabruje, jer su od njega ekonomski efekti najveći, kažu u RTB-u Bor.
U elektrolitičkim ćelijama za proizvodnju katoda trenutno ima više od 4.400 tona bakra, od čega je preko 2.100 tona iz sopstvenih sirovina. Početkom januara zabeležena je i izuzetno dobra produkcija bakar-sulfata, odnosno plavog kamena. Za 18 dana proizvedeno je 85 tona četiri tone u proseku dnevno.
Fabrika sumporne kiseline pratila je proizvodnju u Topionici i preradila sav gas. Za 18 dana proizvedeno je približno 15.800 tona kiseline.
U Livnici bakra i bakarnih legura radi samo Livnica fazonskih odlivaka, i to standardni program, prvenstveno za potrebe basenskih rudnika. Transport TIR-a je sa postojećim ljudima i utovarnom mehanizacijom prevezao i pretovario sav koncentrat i ostali materijal i opslužio sve pogone TIR-a i deo RBB-a. Stara Energana je u ovom periodu radila intenzivno, punim kapacitetom, kako bi snabdevala Elektrolizu toplotnom energijom, kažu u Topionici i rafinaciji bakra.
Najveći problem je sa vlažnim koncentratima koji se zamrzavaju prilikom transporta na niskoj spoljnoj temperaturama, što otežava rad i smanjuje kapacitet Topionice, naglašavaju u ovom delu RTB-a Bor i dodaju da to neće u narednom periodu predstavljati veći problem jer se ne očekuju niske temperature.
