Dojenje, ključ održivog razvoja
BOR – Svetska nedelja dojenja, koja se širom sveta obeležava tokom prve sedmice u avgustu, ove godine organizuje se pod sloganom „Dojenje, ključ održivog razvoja“. Cilj je da se porodiljama ukaže na značaj dojenja za ravoj novorođenčeta, ali i za očuvanje zdravlja majke. Prednosti isključivog dojenja u prvih šest meseci života novorođenčeta i nastavak uz dopunsku ishranu do kraja druge godine su nemerljive za emocionalni, psihički i fizički razvoj deteta.
Prema podacima Polivalentne patronažne službe borskog Doma zdravlja sve je manje majki koje odbijaju da doje decu, međutim na nivou države situacija je i dalje loša jer se manje od četvrtine beba doji više od šest meseci. Polivalentna patronažna služba u Boru svakodnevno edukuje trudnice i buduće majke o značaju dojenja.
Prvi korak ka smanjenju neuhranjenosti kod dece je isključivo dojenje koje im omogućava pravilan rast i razvoj u prvim danima života. Dojenje potstiče žene da vode računa o reproduktivnom zdravlju, a doprinosi i smanjenju troškova domaćinstava naročito u siromašnim društvima. Ako bi sva novorođenčad ostvarila ovakav kontakt sa majkom i bila isključivo dojena tokom šest meseci, a kasnije dojena sa odgovarajućom komplementarnom ishranom do dve godine ili pak duže, smrtnost dece mlađe od pet godina smanjila bi se i do 20 odsto. Dojenje smanjuje rizik od posleporođajnog krvarenja, štiti od anemije i nedostatka gvožđa, a smanjuje i rizik od raka dojke i jajnika, kao i šećerne bolesti.
