Domaći med sve traženiji u inostranstvu

0

BOR, SRBIJA – Prema zvaničnim podacima, srpski med sve je traženiji u inostranstvu, a pčelarstvo predstavlja granu poljoprivrede koja se tokom proteklih deset godina najintenzivnije razvijala. U 2015. godini iz Srbije je izvezeno više od dve hiljade tona meda u vrednosti skoro 10 miliona dolara, što je 11 odsto više nego godinu ranije. Proizvodnja meda prošle godine dostigla je čak 12 hiljada tona. Med se najviše izvozio na tržišta Italije, Nemačke, Norveške, Austrije, koja se ujedno smatraju i najzahtevnijim. Izvoz meda u prvoj polovini ove godine je 943 tone, a vrednost je skoro 4,5 miliona dolara.

Ipak, iako sve više građana Srbije odlučuje da se bavi pčelarstvom, kao osnovnim zanimanjem, ili da im to bude dodatni posao, situacija na tržištu nije idealna. Iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije nedavno su upozorili na slučajeve falsifikovanja i neispravnog meda na tržištu, pa su od nadležnih zahtevali da reaguju. Prema rečima predsednika Saveza pčelarskih organizacija Srbije, Rodoljuba Živadinovića, problem na tržištu trenutno nisu samo falsifikati, već i sumnjiv med označen imenom Pekarski med. To je zapravo med smanjenog kvaliteta, usled pregrevanja uglavnom, pa enzimi koje pčele ugrade u med, praktično nestanu ili se drastično smanje, pa se izgubi vrednost meda za zdravlje. Zbog toga su se nedavno predstavnici ove asocijacije, obratili Vladi i Vetrinarskoj inspekciji, pa postoji mogućnost da problem uskoro bude rešen.

U resornom ministarstvu ukazuju da je po nalogu Uprave za veterinu, a u skladu sa Pravilnikom o kvalitetu meda i drugih proizvoda od pčela, kontrolisan med u prometu. Cilj je kontrola bezbednosti i svih parametara kvaliteta, kao i prisustvo antibiotika i sulfonamida u medu. Rezultati su ukazali na određenu grupu proizvođača čiji proizvodi u najvećem broju uzoraka nisu odgovarali parametrima bezbednosti i kvaliteta, pa je inspekcija preduzela sve mere propisane Zakonom. U Srbiji je registrovano je 58 objekata za obradu i preradu meda.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, danas u Srbiji ima oko 800 hiljada pčelinjih zajednica, koje su u vlasništvu oko 31 hiljade pčelara. Broj košnica raste, pa imajući u vidu da je prepoznat značaj razvoja pčelarstva u Srbiji, resorno ministarstvo je u skladu sa Zakonom o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju, u 2016. godini povećalo subvencije sa 500 na 600 dinara po košnici. Pčelari koji su u sistemu organske proizvodnje dobijaju i dodatni iznos podsticaja od 40 odsto. Maloprodajna cena meda u Srbiji iznosi u proseku 800 dinara po kilogramu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *