Domu zdravlja u Boru odobren projekat za unapređenje zdravstvene zaštite dece
BOR- Dom zdravlja u Boru je jedan od 80 u Srbiji kojima je odobren projekat u oblasti primarne zdravstvene zaštite. Ova borska zdravstvena ustanova konkurisala je projektom „Unapređenje kvalilteta zdravstvene zaštite dece i omladine“ čiji je cilj formiranje zdravih navika koje vode očuvanju i unapređenju zdravlja dece, rečeno je na sastanku radne grupe.
„Sistematskim preventivnim pregledima videli smo da deca u tom uzrastu najčešće imaju problema sa srcem i ti simptomi nisu dodvoljno izraženi, veliki broj ima i koštane deformitete, a česte su respiratorne infekcije. Zato ćemo preglede usmeriti na rešavanje ovih problema“, rekla je dr Vesna Radosavljević, direktor Doma zdravlja u Boru.
Sistematskim pregledima , organizovanjem radionica i drugih kampanja, stručni tim pedijatar, ortoped i tehničar će edukovati decu, roditelje i profesore o važnosti prevenentivne zdravstvene zaštite.
„Sada povremeno radimo EKG preglede, ali važno je da preventivnim pregledima obuhvatimo veći broj dece, jer oni mogu da nam ukažu na deformitete srca“, rekla je dr Letica Petrijanović, načelnik dečijeg i školskog dispanzera.
„Cilj projekta je da smanjimo stečene deformitete kod dece. Organizovaćemo preglede u Domu zdavlja i posećivati škole“, rekao je dr Miodrag Jovanović, ortoped.
Vrednost projekta, koji finansira Ministarstvo zdravlja uz podršku Međunarodne banke za obnovu i razvoj, je tri i po miliona dinara. Prvi pregledi dece počeće u februaru naredne god
