Dualno obrazovanje i u borskim školama
BOR – Tehnička škola u Boru jedina je u opštini Bor u kojoj je ove godine organizovano odeljenje koje će nastavu pohađati po sistemu dualnog obrazovanja, na smeru operater za preradu metala. Ovo je ujedno i jedno od svega 19 ovakvih odeljenja u istočnoj Srbiji.
To je postignuto zahvaljujući dogovoru sa Rudarsko topioničarskim basenom Bor gde će učenici obavljati stručnu praksu, a u sistemu dualnog obrazovanja novitet je što će učenici dobijati novčanu naknadu od poslodavca, sklapati ugovor sa njim i imati prednost pri zapošljavanju.
„Primer Tehničke škole u Boru jedinstven je i po tome što će najverovatnije biti jedina u Srbiji koja po sistemu dualnog obrazovanja radi sa učenicima koji praksu imaju u kompaniji koja je u državnom, a ne u privatnom vlasništvu.“ – kaže direktor borske Tehničke škole Vladimir Stanković.
Očekuje se da naredne godine još smerova u Tehničkoj školi dobije odobrenje nadležnog ministarstva za uvođenje odeljenja u kojima će učenici pohađati nastavu i imati praksu po sistemu dualnog obrazovanja.
