Evropske politike od značaja za civilno društvo

0

BOR – Cilj dvodnevne radionice o Evropskim politikama relevantnim za organizacije civilnog društva u Srbiji, koju u Boru u saradnji sa TAKSO kancelarijom sprovodi RARIS, jeste da se građani, organizacije, predstavnici lokalnih vlasti i privrede upoznaju sa procesom pridruživanja Srbije Evropskoj uniji i evropskim politikama, od značaja za njihov budući rad.

 „Ono što RARIS hoće to je da organizacijama civilnog društva, ali i lokalnim vlastima i biznis sektoru u našem regionu, predstavi šta je to što se dešava, kako se može učestvovati u ovom procesu, da predstavi šta je to što nas čeka kroz proces pridruživanja Evropskoj uniji i šta će se to menjati, kako bi svi mi zajedno bili spremniji za sve ono što dolazi. Nije naš cilj da mi promovišemo ulazak Srbije u Evropsku uniju po svaku cenu, niti je da oponiramo tome. Ono što mi hoćemo jeste da, što i radimo u istočnoj Srbiji, jeste da organizacije civilnog društva, ali i lokalne vlasti i biznis sektor znaju šta se dešava i iz toga izvuču benefit i da budu što je moguće pripremljeniji“, kaže Vladan Jeremić, direktor RARIS-a.

Proces pridruživanja Srbije Evropskoj uniji traje već 16 godina. Za to vreme potpisan je i stupio na snagu Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, čime su Srbija i Evropska unija prvi put ušle u fazu odnosa uređenih sveobuhvatnim ugovorom i kojim je potvrđena perspektiva članstva Srbije u Evropskoj uniji. Zahtev za prijem u članstvo Evropske unije, Srbija je podnela 2009. godine, status kandidata dobila tri godine kasnije, dok su pristupni pregovori otvoreni 2013. godine.

„Srbija je za sada otvorila pregovaračka poglavlja: 32-to su javne finansije, 35-za nas veoma važno visoko političko pitanje odnosa Beograda i Prištine, zatim veoma važna poglavlja 23 i 24 u okviru kojih se pregovaraju oni standardi i ispunjavanje onih obaveza koje su neophodne da bi Srbija uspostavila takav pravni i institucionalni okvir, koji garantuje da se sve ostale reforme u našoj zemlji mogu sprovesti kako treba. Nadamo se da će do kraja ove godine biti otvorena još dodatna poglavlja pre svega mislim na poglavlja 25, 26, to je najavljeno tako, to su poglavlja koja se odnose na nauku, obrazovanje i istraživanje“, kaže Nataša Dragojlović, koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.

„Svi oni koji nisu vlada takođe imaju određenu ulogu, neki imaju kapaciteta da doprinesu analitički formulisanju pregovaračkih pozicija, poboljšanju sadržaja ili argumentacije koju naša Vlada u naše ime nosi u Brisel, neki naši članovi su tu samo da bi se informisali o promenama koje proces evropskih integracija donosi, neki od naših članova su tu i da bi vršili monitoring i evaluaciju“, kaže Nataša Dragojlović, koordinatorka Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.

Osim poljoprivredne i politike regionalnog razvoja, drugog dana radionice biće predstavljena zajednička spoljna i bezbednosna politika Evropske unije. Uz predavanje o procesu kreiranja politika u Srbiji i ulozi organizacija, biće reči i o mogućnostima i preprekama u saradnji sa Vladom i Parlamentom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *