Danas se obeležava Evropski dan borbe protiv melanoma, bolesti od koje u Srbiji svake godine oboli oko 500 osoba, dok se na svakih deset godina broj obolelih  udvostručava. Ovo oboljenje  se sve češće javlja i kod mladih ljudi, pa lekari upozoravaju na kontrolu mladeža bar jednom godišnje i izbegavanje faktora rizika – preterano i nepravilno izlaganje suncu i korišćenje solarijuma.

 

BOR – Borbi protiv melanoma ove godine posvećen je čitav mesec maj, ne samo dan, kako je to ranije bilo uobičajeno. Razlog je veliki porast stope oboljevanja od ove maligne bolesti. Rak kože ima jedan od najbržih porasta učestalosti u Evropi, uprkos tome što je jedini koji se može otkriti pregledom golim okom i dijagnostikovati u ranoj fazi. Po broju obolelih i Srbija je na evropskom nivou.

Kao i svuda u svetu, i u Srbiji se povećava broj obolelih od malignog melanoma. Za jednu deceniju broj se skoro udvostruči. Zbog oštećenja ozonskog omotača i ultravioloetnog zračenja u poslednjih 20, 30 godina, broj malignog melanoma je trostruko ili četvorostruko veći. Maligni melanom se širi i linfogeno i hematogeno pa mogu da nastanu metastaze u žlezdama i unutrašnjim organima, plućima, jetri, mozgu„, kaže doktor Goran Bogdanović, hirurg.

Riziku od melanoma izložen je svaki čovek, ali su u većoj opasnosti osobe koje imaju svetlu kožu i sklone su opekotinama od sunca. Melanom je moguće izlečiti ako je u početnoj fazi, zato treba prepoznati prve simptome bolesti.

Čovek sam primeti da nešto nije u redu. Ili mladež počne naglo da raste, ili menja boju, počinje da krvari ili izaziva svrab, a to su sve znaci koji ukazuju da se sa tom pigmentnom promenom nešto dešava „, rekao je doktor Goran Bogdanović.

Maligni melanom zauzima 2 do 3 odsto malignih tumora, ali je smrtnost velika, čak 70 do 80 procenata.

 

Autor: Branislava Ilić

 

 

 

 

 

 

Evropski dan borbe protiv melanoma, 16. maj 2017. (RTV Bor)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *