Formiranje naselja na Trujkanovom potoku bez prisilnog otkupa

0

Javni uvid u Plan detaljne regulacije stambenog naselja Trujkanov potok je završen. Prema ovom planu, u tri naselja, postojaće mogućnost da se smesti 1600 domaćinstava, sa kompletnom infrastrukturom. O tome na koji način će biti organizovan otkup zemljišta i celo naselje, odlučivaće odbornici Skupštine grada Bora.

BOR – Među predlozima odluka koje će se naći na narednoj sednici Skupštine grada Bora, naći će se i odluka o donošenju Plana detaljne regulacije za formiranje stambenih naselja na potezu Trujkanov potok u katastarskim opštinama Zlot, Brestovac i Šarbanovac.

Prema rečima gradonačelnika Bora Aleksandra Milikića, završen je javni uvid u ovaj plan i primedbe građana koji su želeli da se njihovo zemljište izuzme iz ovog plana su velikim delom usvojene i uključene u Plan. On naglašava da neće biti prisilnog otkupa zemljišta, već će grad po ekonomskoj ceni otkupljivati zemljište od onih koji žele da ga prodaju.

„Kroz analizu podataka, pokazalo se da je cena hektara zemljišta u delu Trujkanov potok pre desetak godina bila 3000 evra. Sada iznosi oko 25.000, a kada sa poljoprivrednog njegova namena bude prebačena u gradsko građevinsko i kada napravimo infrastrukturu, očekuje se da pređe 100.000 evra po hektaru. Obaveza grada biće da izgradi javne sadržaje, dom kulture, ambulantu, obdanište, školu, verski objekat, puteve, vodovode, kanalizaciju i elektrifikaciju, da formira parcele, da vlasnici mogu ili sami da prodaju novim vlasnicima ili da prodaju gradu. Grad će dalje tu zemlju prodavati onima koji su svoju zemlju prodali rudniku, kako bi mogli da grade kuće. Veoma mi je bitno da zadržimo nazive mesta kao što je Krivelj. želimo da ono nastavi da živi na novoj lokaciji. Ovo nije i neće biti nasilan proces, već treba da obezbedi naselja kao štosu danas Bor 2 ili Banjsko Polje u kojima se traži parcela više. Ko d vlasnika bude želeo da proda prihvatićemo i platićemo tržišnu cenu za zemlju. Ko ne bude želeo, nećemo mu, kao što se to govori, otimati zemlju, već ostaje mogućnost da je zadrže ili sutra prodaju za izgradnju naselja.“ – kaže      Aleksandar Milikić, gradonačelnik Bora.

Meštani okolnih sela ugroženih rudarskom eksploatacijom i svi drugi moći će, od novca koji dobiju za zemlju i objekte koje poseduju, da kupe parcele od grada i sami naprave objekte, kako bi se izbegli bilo kakvi pritisci od kompanije Ziđin, naglašava Milikić, a početak uređenja ovih naselja mogao bi da se očekuje 2025. ili 2026. godina.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *