Kako sprečiti nasilje u školama?
BOR – Na sastanku posvećenom bezbednosti učenika i nastavnika u školama u Boru, organizovanom na inicijativu Policijske uprave istaknuto je da je potrebno unaprediti saradnju svih nadležnih institucija i delovati što je moguće više preventivno i ne negirati i najmanji konfilkt koji može dovesti do nasilja. Posebno je naglašen značaj učešća roditelja, pre svega Saveta roditelja, ali i đačkih parlamenata u kreiranju bezbednosnih politika u svojim sredinama. Iskazana je i potreba da se poboljša saobraćajno-tehnička infrastruktura na prilazu pojedinim školskim objektima, kako u gradu, tako i u selima, kao i neophodnost učestalije kontrole školskih dvorišta, posebno u večernjim satima.
Od početka ove školske godine do sada u borskim školama registrovana su 32 događaja iz oblasti bezbednosti. Reč je uglavnom o povređivanju đaka u školskim dvorištima ili na času fizičkog vaspitanja, a zabeležena su samo dva slučaja vršnjačkog nasilja. Na osnovu ovih podataka od nadležnih iz Policijske uprave, ali i iz prethodnog perioda može se zaključiti da je stanje bezbednosti učenika i nastavnika u borskim osnovnim i srednjim školama, za sada na zadovoljavajućem nivou, ali je svakako potrebno pojačati pedagoško-psihološki rad sa učenicima i maksimalno uključiti sve relevatne institucije u cilju prevencije nasilja, čulo se na sastanku.
