Kiša prekinula jesenju setvu
BOR, ISTOČNA SRBIJA – Kiša je još jednom prekinula jesenju setvu na području borskog okruga. Do sada je ozimim kulturama zasejano 80 odsto planiranih površina, polovina u optimalnom roku od 10. do 25. oktobra. Krajnji rok za setvu pšenice je 15. novembar, posle ovog datuma se ne preporučuje nastavak, jer takva pšenica neće spremno dočekati zimu i biće neotporna na mrazeve. Iako se ratari, ipak, odluče za nastavak setve, količinu pšenice bi trebalo da povećaju za oko 10 odsto, jer se kasnijom setvom smanjuju prinosi.
U oktobru je palo više od 100 litara po kvadratnom metru kiše, a do sredine novembra 80 litara. Setva ozimih useva za rod 2016 – 2017. godine, planirana je na površini od 24 hiljade hektara.
