Ministar Beriša u Boru: Nema ugroženosti prava vlaške zajednice
Tokom posete Boru, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša sastao se sa predstavnicima Nacionalnog saveta Vlaha i lokalne samouprave. Na sastanku je ocenjeno da navodi iz izveštaja UN o kršenju prava vlaške manjine nisu utemeljeni, te da Vlasi u borskom području žive u skladu sa svim garantovanim pravima.
BOR – Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša sastao se, tokom posete Boru, sa predstavnicima Nacionalnog saveta vlaške nacionalne manjine, sa kojima je razgovarao o unapređenju kvaliteta života pripadnika ove zajednice. On je naglasio da pripadnici vlaške manjinske zajednice nemaju „rezervnu državu“ i da im je otadžbina Srbija, koja će i ubuduće posvećeno raditi na zaštiti i unapređenju prava i položaja svih nacionalnih manjina.
„Izveštaj izvestioca UN o navodnom kršenju ljudskih prava pripadnika vlaške nacionalne manjine u Boru od strane kineske kompanije, kao i o nereagovanju državnih institucija na taj problem, nije istinit, u šta sam se i lično uverio“, istakao je Beriša.
„Kao ministar za ljudska i manjinska prava smatram da ovaj izveštaj nema uporište u istini. Navodi o zanemarivanju ljudskih prava Vlaha na području gde se obavljaju rudarske aktivnosti kineske kompanije nisu tačni. To potvrđuju predstavnici kompanije, nadležni iz lokalne samouprave, kao i čelni ljudi Nacionalnog saveta vlaške nacionalne manjine. Većinsko stanovništvo u mnogim borskim selima, koje čine Vlasi, živi na ovom području u skladu sa svim međunarodnim pravima i uživa iste privilegije kao i ostali građani, bez ikakvog zanemarivanja ili ugrožavanja“, rekao je ministar.
„O ugroženosti prava ne može se govoriti ni ovom prilikom. Može se govoriti o sporadičnim problemima, od sredine do sredine, kao i o pojedinim oblastima u kojima je Nacionalni savet nadležan. Ako i postoje određeni ekološki i zdravstveni problemi zbog zagađenja u Boru, oni se tiču svih stanovnika, a ne samo jednog naroda ili narodnosti“, izjavio je Radiša Dragojević, predsednik IO Nacionalnog saveta Vlaha.
Sastanku su prisustvovali i predstavnici lokalne samouprave.
„Smatram da je Bor multinacionalna sredina u kojoj ljudi žive dobro i skladno. Uslovi života su ovde sve bolji i to je činjenica. Politizacija pitanja Vlaha, Rumuna i ostalih naroda, nažalost, uvek postane aktuelna pred izbore, a lokalni izbori u Boru su sve bliži. Pojedinci na taj način žele da prikupe dodatne glasove birača. To je suština dešavanja u vezi sa pomenutim izveštajem UN o navodnoj ugroženosti prava Vlaha u Boru“, izjavio je Aleksandar Milikić, gradonačelnik Bora.
Predstavnici Nacionalnog saveta Vlaha istakli su da se dalja saradnja sa resornim ministarstvom i državom Srbijom pre svega odnosi na unapređenje obrazovanja pripadnika ove manjine. Već nekoliko godina na području istočne Srbije organizuje se fakultativna nastava na vlaškom jeziku. Sa standardizacijom jezika pruža se mogućnost njegove službene upotrebe u sredinama gde Vlasi pretežno žive. Posebno je značajno unapređivanje kulturnog života ove zajednice kroz brojne sadržajne manifestacije koje ga obogaćuju, kao i realizacija medijskih programa na vlaškom jeziku, rečeno je na sastanku.
