Novčana pomoć za treće dete do 18. godine

0
afd36ce84d87b9358445bca2e522695b

SRBIJA – U Srbiji je, prema popisu iz 2011. godine, živelo 7 miliona 186 hiljada stanovnika. Prema procenama Republičkog zavoda za statistiku 2014. godine, broj stanovnika pao je na 7 miliona 131 hiljadu. Ovakav trend traje od devedesetih godina, a oko 65 hiljada dece, koliko se u Srbiji rodi godišnje, nije dovolјno ni za prostu reprodukciju.

Kako bi se povećao natalitet u Srbiji, prednacrt Građanskog zakonika predviđa formiranje Demografskog fonda iz kojeg bi se do osamnaeste godine finansiralo treće dete. Dok država populacionom politikom podstiče rađanje prvog odnosno drugog, iz Demografskog fonda, novac bi se isplaćivao za rođenje trećeg deteta.

Iako, deo javnosti smatra da bi formiranje fonda bilo u suprotnosti sa politikom ekonomskog osnaživanja žena, njihovom većom zastuplјenošću na tržištu rada i izjednačavanjem s muškarcima, nadležni odgovaraju da prava žena nikako nisu ugrožena, niti ih formiranje fonda sprečava da se ostvare na poslovnom planu. Pravo na naknadu imala bi svaka majka koja rodi treće dete, ako je državlјanin Srbije i ako ima prebivalište u Srbiji bez obzira da li radi ili ne.

Želјa za samopotvrđivanjem, teško pronalaženje partnera, usklađivanje rada i roditelјstva, samo su neki faktori koji utiču na to da se rađa manje dece.

Ovo je mera usmerena na poželјan natalitet, pa je zato izabrano troje dece, što značajno može da utiče na promenu kontinuiteta demografskog deficita od oko 30 hiljada ljudi godišnje. U Srbiji sada oko 100 hiljada majki ima troje dece.

Ukoliko Demografski fond bude formiran, finansirao bi se delom iz budžeta, a delom od donacija i fondacija.

[iframe width=“480″ height=“270″ src=“https://www.youtube.com/embed/IXNND8CL47c“ frameborder=“0″ allowfullscreen ]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Radio Bor 103.1 MHz
LIVE
Klik FM 99.5 MHz
LIVE