BOR – Letnja temperatura koja nam, osim kupanja i sunčanja u kome uživamo, donosi i potencijalne opasnosti po zdravlje, do sada nije bila ekstremna. Međutim, meteorolozi za predstojeći vikend i naredne dane najvljuju znatno toplije vreme, pa je neophodno pridržavati se saveta lekara.Osim preventive, bitno je znati i kako da pravilno odreagujemo ako nam pozli.

Kada nastupi period sa visokom temperaturom vazduha, neophodna je pravilna ishrana, što podrazumeva što više voća i povrća, svežeg ili barenog, redovne obroke ali ne preterano masnu i tešku hranu.Tečnost, na prvom mestu vodu, treba unositi u dovoljnim količinama, ali ne ledenu već umerene temperature.Treba izbegavati boravak na suncu od 11 do 17 časova „, kaže Snežana Živković, načelnik Hitne službe Doma zdravlja u Boru.

S obzirom na klimatske promene koje su usledile, više nema zaštite koja prirodno može uskladiti nivo zračenja sunca i zato je osim od velike vrućine, potrebno da se zaštitimo i od štetnog Uv zračenja.Opasniji spektar UV indeksa počinje od 6. i 7. stepena, kada se uz primenu adekvatne garderobe, zaštitne kreme i sunčanih naočara ne treba zadržavati na suncu duže od 25 minuta.RHMZ predviđa da će narednih dana u Srbiji taj indeks iznositi 8 i 9, te nije preporučljivo boraviti na otvorenom duže od 15 minuta.

[iframe frameborder=“0″ width=“600″ height=“338″ src=“//www.dailymotion.com/embed/video/x2wghhw“ allowfullscreen ]

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *