Pokrenuta javna rasprava o Zakonu o platama u javnom sektoru
BOR,SRBIJA – Nacrtom Zakona o primanjima u javnom sektoru predviđeno je da najmanja plata u Srbiji bude 22 hiljade dinara, a najveća 155 hiljada, dok će zaposleni biti podeljeni u 60 platnih razreda i koeficijenta – u rasponu od jedan do sedam i po. Zakon treba da uredi plate za oko pola miliona zaposlenih u 11 hiljada budžetskih institucija – državnoj upravi, zdravstvu, socijalnoj zaštiti, prosveti, kulturi i sportu.
Zakon predviđa da se za rad noću, od 22 časa do šest časova ujutru, zaposlenom dodaje 26 odsto na vrednost radnog sata, a rad na praznik plaća se 110 odsto vrednosti radnog sata. Na svaki sat prekovremenog rada dobijaće se 1,5 sat slobodnog vremena koji se sabiraju i mogu se iskoristiti u naredna tri meseca. Takođe, za prekovremeni rad moguća je isplata povećane cene radnog sata 26 odsto, a zaposleni čiji posao zahteva pripravnost i mogućnost angažovanja u svakom trenutku dobijaće 10 odsto na postojeću vrednost radnog sata.
Osnovica za obračun biće 22 hiljade dinara, koliki je sada minimalac u državi, a neraspoređeni zaposleni imaće pravo na 65 odsto od trenutne plate.Trenutna osnovica za plate u Srbiji iznosi oko 17 hiljada dinara, a zakonski najveći koeficijent je devet, međutim lokalne samouprave, agencije, NBS posebnim aktima podigli su koeficijente, pa su im plate znatno veće nego onima koji rade isti posao u drugim službama.
Posle usvajanja zakona, biće utvrđeni i detalji podele zaposlenih u platne razrede, u odnosu na složenost poslova, kompetentnost, odgovornost, autonomiju u radu, poslovnu komunikaciju i stručnu spremu. Cilj Zakona jeste da se za isti posao ma gde radili dobija ista plata.
Prema planu, zakon treba da stupi na snagu 1. januara 2016. godine, dok će član osam, koji predviđa da osnovica za obračun plata u lokalnim samoupravama i pokrajinama ne sme biti veća od one koja je na republičkom nivou, početi sa primenom usvajanjem budžeta za 2017. godinu.