Prevencija pola zdravlja!
Zavod za javno zdravlje „Timok“ u Zaječaru i tokom oktobra je sproveo niz aktivnosti posvećenih promociji zdravih životnih navika i prevenciji bolesti, uz poseban akcenat na edukaciju dece i mladih. U novembru fokus stručnjaka biće usmeren na prevenciju bolesti zavisnosti. Delokrug rada ove zdrvastvene ustanove obuhvata područje borskog i zaječarskog okruga.
ZAJEČAR – Stručnjaci Zavoda za javno zdravlje Timok“ u Zaječaru su raznovrsnim aktivnosti obeležili značajne datume iz Kalendara zdravlja u prethodnom mesecu. Obeleženi su Dan starih, Dan mentalnog zdravlja, Dan čistih ruku, kao i Dan i mesec pravilne ishrane, dok je oktobar tradicionalno bio posvećen borbi protiv raka dojke. Prevencija i zdrav način života predstavljaju osnovu programa rada Zavoda, sa posebnim akcentom na edukaciju školske dece, od predškolaca do srednjoškolaca, ali i odraslih.
„Prevencija je najvažnija za očuvanje zdravlja, jer živimo u instant vremenu. Svi obroci su nam instant, sve nam je dostupno, na klik. Uljuljkani smo u zoni komfora, a najvažnije je izaći iz nje kako bismo sačuvali zdravlje. To znači svakodnevna fizička aktivnost od najmanje pola sata, pravilna ishrana, redovni preventivni pregledi – pre svega provera krvnog pritiska, masnoća i šećera u krvi i, koliko je moguće, smanjenje izloženosti stresu. Moramo izdvojiti malo vremena za sebe i biti aktivni u društvu“ savetuje Ankica Živković Radenković iz Zavoda za javno zdravlje „Timok“ u Zaječaru.
U novembru će fokus stručnjaka zaječarskog Zavoda biti usmeren na prevenciju bolesti zavisnosti, koje su široko rasprostranjene i u našoj sredini.
