Saradnja Ziđin Kopera i meštana Krivelja primer zajedničkog interesa
Odnos između kompanije Srbija Ziđin Koper i meštana Krivelja može se posmatrati iz više uglova, od zapošljavanja do podrške lokalnoj zajednici. Iako postoje otvorena pitanja o budućnosti sela, sagovornici ocenjuju da postoji obostrano razumevanje i prostor za dalju saradnju.
KRIVELJ, BOR – Odnos između kompanije Srbija Ziđin Koper i lokalnog stanovništva u Krivelju razvija se paralelno sa širenjem rudarskih aktivnosti na ovom području i godinama unazad predstavlja jednu od ključnih tema za meštane ovog sela. Ovaj odnos može se posmatrati iz više uglova od ekonomskog, pre svega kroz zapošljavanje velikog broja ljudi iz Krivelja, do društvenog, kroz podršku lokalnim inicijativama i organizacijama. Upravo zahvaljujući tome, u selu gotovo da nema domaćinstva u kojem bar jedan član porodice nije zaposlen u ovoj kompaniji, što značajno utiče na svakodnevni život i egzistenciju meštana.
„Postoji razumevanje kompanije Srbija Ziđin Koper za probleme i potrebe meštana. Kod nas praktično nema kuće da bar jedan član domaćinstva nije našao zaposlenje u Ziđinu. Kriveljani su tradicionalno vredni i posvećeni radnici i tu postoji obostrano zadovoljstvo. Kompanija ima razumevanja i za funkcionisanje svih društava i klubova u selu: pomaže fudbalski klub, pčelarsko, kulturno-umetničko i lovačko udruženje, kao i seosku školu, ali i organizaciju seoske i hramovne slave. Važno je da se ova saradnja nastavi i dodatno produbi. U narednom periodu ključno je da se definiše status sela, da li će meštani ostati ili doći do preseljenja, a nakon toga očekujemo da će kompanija imati razumevanja za sve probleme i potrebe Kriveljana“ kaže Dalibor Stanković iz Mesne zajednice Krivelj.
Uprkos otvorenim pitanjima o budućnosti sela, dosadašnja saradnja privrede i meštana ocenjuje se kao značajna. Najbolje se ogleda u konkretnim situacijama na terenu. Kompanija je pomogla u gašenju šumskih požara na području Krivelja, a prethodnih godina učestvovala je i u sprečavanju većih posledica i sanaciji štete nastale tokom poplavnog talasa.
