Slava Sveti Vrači obeležena i u Opštoj bolnici u Boru
BOR – Praznik Svetih Vrača, Kozme i Damjana, zaštitnika lekarske profesije, koji Srpska pravoslavna crkva i vernici slave 14. novembra, svečano su obeležili i lekari Opšte bolnice u Boru i borskog Doma zdravlja. I ove godine lekarska slava tradicionalno je obeležena rezanjem slavskog kolača u u prisustvu sveštenstva borskog hrama Svetog velikomučenika Georgija. Domaćin slave bio je doktor Dušan Đenadić, a kolačar za narednu godinu je doktor Siniša Srbulović. Tema ovogodišnjeg okupljanja lekara bio je „Kontakt“ koji se prema rečima vršioca dužnosti direktora Opšte bolnice, doktora Gorana Joksimovića, izgubio zbog načina života i brzine funkcionisanja. Joksimović je istakao je vreme da lekari više komuniciraju, međusobno, ali i sa pacijentima.
Prema predanju, svetitelji Kozma i Damjan pomagali su i lečili ne tražeći za uzvrat ništa „radi dobitka i bogaćenja, već Boga radi“. Svetitelji se na ikonama i freskama predstavljaju u srednjevekovnoj odeždi, s kovčežićima u kojima su nosili lekove. Jedna od najpoznatijih fresaka s likovima svetih Kozme i Damjana nalazi se u Pećkoj patrijaršiji, iznad sarkofaga arhiepiskopa Danila Drugog.
