Srbija Ziđin Koper vodi računa o merama zaštite i u vreme tropskih vrućina
Rudari na kopovima u Boru i Majdanpeku, floteri, topioničari i ostali treba da obave uobičajene poslove i po tropskim vrućinama, pa Srbija Ziđin Koper vodi računa o tome imajući u vidu da su pred njima zahtevni planovi. Provereni su i osposobljeni sistemi rashlađivanja u kamionima, bagerima, buldozerima, a nadzorno-tehničko osbolje stara se o tome da oni koji rade na otvorenom (mineri, palioci, električari, ljudi na odvodnjavanju) povremeno odmaraju sklanjajući se u hladovinu. Ne ulazi se u neke prezahtevne poslove, prave se pauze tokom rada, a voda, sokovi i sezonsko voće stalno su nadohvat ruke radnicima.

BOR – Petrovdanske žege Srbiju nisu mimoišle ni ovaj put. Republički hidrometeorološki zavod najavio je najtopliji dan u godini i temperaturu do 40 stepeni Celzijusa. Lekari opominju da se nije šaliti sa upeklom zvezdom, pa se oni koji mogu, štite od nje na plažama Borskog jezera, kraj gradskog bazena, u hladu parkova i stanova. Međutim, brojni su oni koji i na ovim ekstremnim temperaturama moraju biti na radnom mestu. Rudari na kopovima u Boru i Majdanpeku, floteri, topioničari i ostali treba da obave uobičajene poslove i po tropskim vrućinama, pa Srbija Ziđin Koper vodi računa o tome imajući u vidu da su pred njima zahtevni planovi.
Kako saznajemo od čelnih ljudi rudnika i metalurških pogona, rudarima na kopovima u Boru i Majdanpeku, floterima i topioničarima podeljene su velike količine hladne vode i sokova, ali i lubenica.
O merama zaštite ljudi na letnjoj pripeci povelo se računa sa prvim ozbiljnijim vrućinama početkom meseca. Provereni su i osposobljeni sistemi rashlađivanja u kamionima, bagerima, buldozerima i ostalim rudarskim mašinama, a nadzorno-tehničko osbolje vodi računa da oni koji rade na otvorenom (mineri, palioci, električari, ljudi na odvodnjavanju) povremeno odmaraju sklanjajući se u hladovinu. Ne ulazi se u neke prezahtevne poslove, prave se pauze tokom rada, a voda i sezonsko voće su nadohvat ruke.

„Pridržavamo se svih zakonskih odredbi i uputstava resornog ministarstva, pa radnicima koji obavljaju poslove na otvorenom preporučujemo da prave češće pauze i unose dosta tečnosti. Organizovali smo i podelu bezalkoholnih napitaka, vode i voća svim radnicima“, kaže Draško Popović iz majdanpečke Službe bezbednosti i zdravlja na radu.

Voda, sokovi i lubenice stigle su danas i do najudaljenijih radilišta na površinskom kopu u Majdanpeku. Dok je zarivao čelične zube bagera u obrušenu rudu sa „Čoka Muskala“ bagerista Saša Kračunović ispričao nam je i šta su iskušenja njegove profesije.
„Veoma je teško raditi na visokim temperaturama. U odnosu na kolege koje celu smenu provedu na suncu, nama bageristima je malo lakše jer su mašine klimatizovane. Kompanija se trudi da mehanizaciju redovno održava i da klima uređaji u kabinama budu ispravni, a svakoga dana stižu nam voće i voda, što nam mnogo znači“, rekao nam je Kračunović.

Kračunovićeve kolege, miner Dragiša Punđijević i rukovodilac na odvodnjavanju Slobodan Mišić, šihtu zarađuju direktno na suncu. Obojica kažu da sa sobom uvek imaju flašicu vode i da ih „bezbednjaci“ redovno obilaze, donose hladnu vodu i osveženje u vidu nekog sezonskog voća.

U hladovini korpe „belaza 5“, dok odozdo bije vrelina motora ovog teškaša, vozač Damir Novaković kazao nam da je u kabini kamiona „druga priča“. „Klima radi, pa se letnja pripeka može izdržati“.
