Stop vršnjačkom nasilju! Drug nije meta!
BOR – Nasilje među decom, u školskim klupama, sve je evidentnije. Iz dana u dan ponavljaju se šokantna saznanja o maloletničkoj svireposti, a ispovesti žrtava vršnjaka pokazuju da šamari i udarci nisu jedino što ih boli – već da je sve učestalije verbalno, seksualno i digitalno nasilje, koje je vrhunac doživelo ekspanzijom društvenih mreža. Da vršnjačko nasilje treba zaustaviti, žele da pokažu i članovi Dramskog studija Dеčjеg cеntra Zajеčar koji su na sceni borskog bioskopa Zvezda odigrali pozorišnu predstavu „Drug nije meta“. Komad je rađen po adaptaciji teksta i režiji glumice Selene Ristić Vitomirović, a prikazuje zlostavljanje devojčice 6. razreda koje se dogodilo 2008. godine u jednoj školi u Pirotu.
„Devojčica 6. razreda je zlostavljana od strane svojih drugarica 8. razreda. U ovoj priči nije suština u načinu zlostavljanja, već je suština u tome kako se škola i čitav sistem – policija i sudstvo, postavio prema tome. Čitav slučaj je zataškan zato što su devojčice nasilnice imale zaštitu svojih roditelja koji su bili na položajima, dok je devojčica koja je pretrpela zlostavljanje, na kraju morala da napusti tu školu. To je dakle još jedan od primera gde žrtva sebe doživljava kao krivca za zlostavljanje, samim tim što je morala da se povuče iz sredine koja je nju ugrožavala, jer to znači da je ona kriva“, kaže glumica Selena Ristić Vitomirović, režiser predstave „Drug nije meta“.
Ovaj slučaj nije jedini. I slučaj Alekse Jankovića iz Niša, koji se 2011. godine ubio zbog višemesečnog nasilja koje je trpeo u školi, rastužuje, opominje, ali i obavezuje – na borbu protiv vršnjačkog nasilja.
„Vršnjačko nasilje je definitivno ekskaliralo poslednjih godina i ono što smo mi smatrali kao moralnu obavezu i želju jeste da se priključimo kampanji za usvajanje Aleksinog zakona. Aleksin zakon podrazumeva kompletnu odgovornost roditelja, direktora škola i nastavničkog osoblja. Svi moraju da snose odgovornost i moraju da znaju da deca, bez obzira što nemaju 14 godina, moraju da budu pravno odgovorna. Neke stvari jesu zaživele u Srbiji što se ovog zakona tiče, ali se ne sprovode i zato mi imamo misiju sa ovom predstavom. Čitava Srbija je konačno, ja smatram na sreću u ovako nesrećnim okolnostima, počela da se budi. Roditelji su ti koji moraju da ustanu i da kažu da žele da zaštite svoju decu, ako država već to ne može“, dodaje glumica Selena Ristić Vitomirović, režiser predstave „Drug nije meta“.
Aleksin zakon ušao je u skupštinsku proceduru 11. februara. A razloga za njegovo usvajanje ima više. Nacrt zakona predviđa mogućnost da nasilnik bude suspendovan iz škole do 30 dana, uz stručnu pomoć, kao i oduzimanje licence i otkaz za nastavnike i stručna lica koja ne prepoznaju nasilje u školi.