Toplo vreme izmamilo zmije
BOR – Iako većina zmija koje mogu da se sretnu u prirodi nije otrovna, strah koji ovaj gmizavac izaziva, vlada i među Boranima, koji su osim u prirodi mogli da ih vide i na drveću i ulicama u širem centru grada.
„Situacija je slična kao i prethodnih godina. Zmije su deo eko sistema i treba preduzeti preventivne mere. Zmije u naseljenim mestima privlače izvor hrane i sklonište. Ako se potrudimo da nam dvorišta budu sređena, da zapušimo rupe na kućama i zgradama, u temeljima i ako se potrudimo da broj glodara rešimo i svedemo ih na neki optimalan broj, zmije će izgubiti hranu i sklonište i izbegavaće ljude. Čim se negde pojavi zmija znači da postoje glodari. Jako bitno je da ljudi znaju da je ubijanje zmija zabranjeno i da su predviđene novčane kazne. Zmije su inače jako korisne u ekosistemu jer regulišu broj glodara. Nama veća opasnost preti od zaraza koje glodari šire nego od samih zmija“, kaže Danijel Aleksić, član Opštinskog veća opštine Bor za vanredne situacije.
Zmije ne napadaju, ukoliko se ne osećaju ugroženo, a najbolja zaštita u prirodi je oprezno kretanje i adekvatno odevanje.
„Što se tiče boravka u prirodi, zmije se klone ljudi. Ako se već krećemo prirodom, trebalo bi da smo adekvatno obučeni, da nosimo cipele, dugačke nogavice i da gledamo gde stajemo, kako gazimo zašta se hvatamo rukama i gde sedamo. Zmije nemaju slušni aparat one osećaju vibracije tla preko donje krljušti i one će se skloniti kada primete prisustvo čoveka. Ove preventivne mere će smanjiti opasnost koje zapravo i nema. Zmije su prosto deo ekosistema i korisne su za ljude. Problem po meni nastaje upravo prenošenjem informacija preko društvenih mreža“ dodaje Danijel Aleksić, član Opštinskog veća opštine Bor za vanredne situacije.
Nadležni kažu da nema mesta panici, jer većina zmija koje mogu da se sretnu nije otrovna, poput smuka. Od otrovnica na ovom podneblju se mogu naći poskok i šarka.
„Smuk je jedna bezopasna životinja, poskok i šraka su otrovnice, s tim što je šarka jako retka. Najčešća otrovnica kod nas je poskok. On je prepoznatljiv po rogu, po šarama, kada neće da se skloni to je zato što misli da je nevidljiv“. Ako se i desi ujed zmije ne treba paničiti zato što zmija često prilikom ujeda i ne ubtizga otrov, koji je za nju bitan jer ona tako lovi. Najbolje je da građani ne preduzimaju mere prve pomoći sami. Ujedena osoba ne bi trebalo da se kreće, da se ekstremitet imobiliše i najbolje je što pre se obratiti lekaru, Danijel Aleksić, član Opštinskog veća opštine Bor za vanredne situacije.
U poslednja dva meseca na području opštine zabeležena su dva ujeda zmije. Prema rečima lekara Hitne službe borskog Doma zdravlja viekvina – antiseruma protiv zmijskog otrova ima dovoljno i njime su snabdevene sve ambulante.