Tribina o medijskoj pismenosti i veštačkoj inteligenciji
Borska Narodna biblioteka bila je domaćin tribine o medijskoj pismenosti i veštačkoj inteligenciji koju je organizovalo Udruženje Biblioteka plus. Učenici borskih srednjih škola i nastavnici su imali priliku da o ovoj temi razgovaraju sa eminentnim profesorima Pete beogradske gimnazije, Filološkog fakulteta u Beogradu i Univerziteta Floride u SAD – u.
BOR – U organizaciji Udruženja Biblioteka plus i uz podršku Ministarstva prosvete i OEBS – a, u Narodnoj biblioteci u Boru održana je tribina o medijskoj pismenosti i kritičkom mišljenju u doba veštačke inteligencije i primeni veštačke inteligencije u obrazovanju. Učesnici tribine bili su doc. dr Dobrinka Kuzmanović sa Filološkog fakulteta u Beogradu, prof. dr Bojan Lazarević sa Univerziteta Floride u SAD i prof. dr Violeta Kecman, nastavnica Pete beogradske gimnazije.
„Epoha u kojoj smo sada, već treća decenija 21. veka, znači prisustvo veštačke inteligencije u našem životu u mnogo većoj meri nego što možemo da naslutimo. Internet, koliko je koristan, on nam omogućava istovremeno i jednu opasnu varku kao što je lažna fotografija, lažni tekst i sve ono što zapravo pripada domenu medijske pismenosti. Biti medijski pismen znači prepoznati sve te varljive oblike na internetu ali i u tradicionalnim medijima, i prepoznati kako neko manipuliše nama i sa kojim ciljem. Veštačka inteligencija može biti alat pojedinaca kojim kontrolišu moć javnog mnjenja, a kritičko mišljenje ima ulogu da onemogući percepciju negativnih, netačnih i upitnih sadržaja pre prethodne provere“, istakla je prof.dr Kecman.
„Danas razgovaramo i sa onima koji rade u nastavi i sa samim učenicima o tome kako oni vide veštačku inteligenciju u obrazovanju, da li je primenjuju i da li o njoj nešto znaju, a posebno su etički izazovi danas tema“, rekla je Nataša Đelošević, iz Udruženja Biblioteka plus.
Današnja tribina je deo projekta koji realizuje Udruženje Biblioteka plus, koje se godinama bavi temom medijske pismenosti, pa i sada sa novim izazovom, veštačkom inteligencijom o kojoj se i dalje ne zna dovoljno i ne može se naslutiti kako će se razvijati u budućnosti.