U Boru obeleženo osam decenija od stradanja mađarskog pesnika Mikloša Radnotija

0

Kraj spomenika Miklošu Radnotiju u Boru, koji, između ostalog predstavlja znamenje srpsko-mađarskog prijateljstva održan je Memorijalni skup posvećen osamdesetogodišnjici njegovog stradanja. Komemoraciji su prisustvovali i predstavnici Saveza vojvođanskih Mađara i Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine.

BOR – Povodom 80 godina od smrti velikog mađarskog pesnika Mikloša Radnotija na platou Doma zdravlja u Boru, kod spomen obeležja održan je Memorijalni skup.

Radnoti je bio najpoznatiji borski logoroš u Drugom svetskom ratu. U borskim logorima napisao je svoje poslednje delo „Borska beležnica“, koje je sa pesničkog, ljudskog i humanog stanovišta najznačajnija zaostavština užasa tog vremena, rečeno je na skupu sećanja na ovog mađarskog pesnika, filozofa i pravnika koji je  na sopstvenoj koži osetio patnje i stradanja logoraša u borskim rudnicima.

Želeo bih da vam se zahvalim što negujete sećanje na Mikloša Radnotija. Znam da ga Borani nazivaju „našim“ Miklošem. Danas su srpko mađarski odnosi na istorijskom maksimumu, a Radnoti je jedan od prvih simbola tih dobrosusedskih odnosa“ napomenuo je predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor.

Skulptura Mikloša Radnotija u Boru je najjužniji spomenik ovog pesnika, autora Imre Varge, najpoznatijeg mađarskog vajara 20. veka, od ukupno pet izvajanih. Ovde je zahvaljujući Vladi Mađarske, Savezu vojvođanskih Mađara i gradu Boru. Na osamdesetogodišnjici njegove smrti došli smo da odamo počast velikom pesniku koja je svoja večna dela o domoljublju, zavičaju i strahotama rata napisao gotovo u dlanovima smrti. Reč je o zaostavništini koja predstavlja dragulj mađarske književnosti.“ istakao je predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine Arpad Fremond.

Zajedničkim okupljanjem svake godine kraj spomenika velikog pesnika i stradalnika održavamo sećanje živim i na sve borske logoraše, mučenike i žrtve bezumlja koje se, nažalost dešavalo i na ovim prostorima tokom Drugog svetskog rata“ rekao je gradonačelnik Bora Aleksandar Milikić.

Poseban pečat u konturi istorije grada Bora ostavio je naš veliki Mikloš Radnoti. Ostavio nam je u amanet dela po kojima ćemo ga večno pamtiti, koja ćemo čitati i razmišljati o svakom stihu. Pisao je o logoraškom životu i ostavio nam je znanje, muku, bol i patnju, ali i veliko književno delo „Borsku beležnicu“ koja nas okuplja iz godine u godinu“  naglasio je Milikić.

Na komemorativnom skupu izveden je i prigodan kulturni program čije je okosnica bilo Radnotijevo književno stvaralaštvo, a delegacije Saveza vojvođanskih Mađara, Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, Skupštine AP Vojvodine i grada Bora položile su vence i cveće na njegovo spomen obeležje.

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *