U ovoj godini najveća pomoć stočarima
Nakon ukidanja prelevmana na neke proizvode iz Evropske unije, domaće mleko i mlečni proizvodi nisu konkurentni na tržištu. Zbog toga su iz Ministarstva poljoprivrede najavili da će velika finansijska sredstva u ovoj godini biti uložena u razvoj stočarstva. Uz subvencije Vlade, u drugoj polovini godine počeće realizacija IPARD programa.
BOR, NEGOTIN-Ministarstvo poljoprivrede Srbije u ovoj godini velika finansijska sredstava ulagaće u stočarstvo i to pre svega u poboljšanje kvaliteta mleka i stočnog fonda da bi mogli da konkurišemo zemljama Evropske unije. Pošto su ukinuti prelevmani na neke proizvode, naše mleko će biti skuplje, a uz to je i lošijeg kvaliteta.
„Ljudi koji imaju manji broj krava neće moći da se prilagode toj tržišnoj utakmici. Ako odluče da se bave stočarstvom moraće i da povećaju broj grla. Znamo da je situacija teška, ali ministarstvo će odvojiti najviše para za ovu oblast“, rekao je stručni saradnik u Poljoprivredno savetodavnoj službi u Negotinu Dragan Radosavljević.
Uz subvencije Vlade, u drugoj polovini godine počeće realizacija IPARD programa, ali u stočarstvu je najteže ostvariti finansijska sredstva.
„Ko poseduje do 19 grla vodi se kao fizičko gazdinstvo i ono će moći da drži životinje u selu. IPARD se može iskoristiti samo ako stočar ima najmanje 20 grla, a po našim zakonima to je farma i ona mora de se iseli iz naseljenog mesta. To naravno poskupljuje proizvodnju, istakao je Dragan Radosavljević.
Veliki problem u stočarstvu u istočnoj Srbiji je kvalitet mleka. Iako ima dovoljnu količinu mlečne masti, mikrobiologija nije na zadovoljavajućem nivou, pa će većina domaćinstava morati da obezbedi neophodne uređaje. To će im omogućiti i IPARD program, jer su predviđena finansijska sredstva po gazdinstvu velika. Naša domaćinstva u istočnoj Srbiji, međutim, su osiromašena, pa nemaju mogućnosti da unapred ulože novac koji se isplaćuju tek posle kupovine.
„U okviru nacionalnog programa predviđena je pomoć mlađim poljoprivrednicima koji će moći da iskoriste 75 odsto od 10.000 evra po gazdisntvu. Biće i povoljnih kredita, pa je ovaj povraćaj i te kako značajan„, dodao je Radosavljević.
Ulaganje sredstava iz IPARD programa biće strogo kontrolisano. Poljoprivredni proizvođači su u obavezi da sami sačine biznis plan koji šalju Upravi za agrarna plaćanja, čiji će ga stručni tim najpre pregledati i samo za one projekte koje izdvoje biće odobrena finansijska sredstva