U susret Svetskom danu zdravlja
MAJDANPEK – Pod sloganom „Depresija – hajde da razgovaramo“ sutra će i u Srbiji biti obeležen Svetski dan zdravlja. Procena je da od ove bolesti u našoj zemlji boluje oko 5 odsto stanovništva, a prema rečima doktora Miljojka Nešovića, neuropsihijatra i direktora Doma zdravlja „Doktor Veroljub Cakić“ Majdanpek, depresija je vodeći i najčešći uzrok zbog kojeg pacijenti dolaze i traže pomoć neuropsihijatara. Kao osnovne razloge doktor Nešović navodi nepovoljno ekonomsko okruženje, nedostatak posla i materijalne sigurnosti, što se reflektuje na porodične probleme, a sve zajedno doprinosi nastanku i razvoju ove bolesti, koju pre svega karakteriše gubitak energije, tuga, smanjenje koncentracije, poremećaj sna, nezainteresovanost za događaje iz neposrednog okruženja. Ukoliko ovakvi simptomi potraju duže od dve nedelje, to je siguran znak da se treba obratiti lekaru, dodaje doktor Nešović. Kako depresija sve više pogađa i mladu populaciju, prevencija je veoma bitna, pa je stoga i osnovni cilj ovogodišnjeg Svetskog dana zdravlja bolja informisanost o uzrocima i mogućim posledicama depresije.
