SALAŠ, MALA JASIKOVA – Saša Stanimirović iz Male Jasikove kod Salaša, nastavnik srpskog jezika, za sebe s ponosom kaže da je pčelar. U struci nije mogao da se zaposli i odlučio je da se bavi pčelarstvom.

Kao svaki mlad čovek imao sam ambicije, ali i teret obrazovanja. Kad nisam mogao da se zaposlim i unovčim fakultet, ja sam rešio, da se uz pomoć dede, od 2009. godine, bavim pčelarstvom“, započeo je priču Saša Stanimirović.

Počeo je sa tri košnice, a danas ima 150 društava, zahvaljujući pre svega  vrednom radu i upornosti. Međutim, put do prve zarade bio je dug i trnovit. Izreka: „Svima je med sladak, samo je pčelaru gorak“, najbolje govori o težini posla.

Radim u firmi, dođem kući ručam i odmah idem u pčelinjak. Od marta do sredine oktobra nemam ni jedan vikend, a o godišnjem odmoru da i ne govorim“, dodao je Saša.

Pčelarstvo je bilo dugo u zapećku, a poslednjih godina postaje značajna privredna grana. Sve više mladih u ovom poslu vidi perspektivu. Jedan od razloga je svakako pomoć države.

Opština je davala subvencije od 40 do 50 odsto vrednosti kupljene opreme, a država je povećala podsticaje po košnici na 720 dinara što pčelarima mnogo znači“, ističe Stanimirović.

Pčelari i ove godine ne mogu da se pohvale količinom bagremovog meda, pre svega zbog nepovoljnih vremenskih uslova.

Daleko smo od rekordnog prinosa, možda i od osrednjeg, ali pokriva taj neki srpski minimalac koji, uz preostale paše, može da donese pristojne prihode“, dodao je na kraju Saša Stanimirović.

Nakon glavne, bagremove, pčelarima predstoje još lipova i suncokretova paša. U stacionarnim pčelinjacima ove godine očekuje se 30 kilograma meda po košnici, a u onima koji se sele, duplo više. Važno je, dodaje Saša Stanimirović iz Male Jasikove, da je obezbeđeno tržište i da je dobra cena. Zahvaljujući upravo kvalitetnom medu ovom mladom i ambicioznom pčelaru prodaja nikada nije bila problem, što je motiv više za njegov uspešan rad.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *