Za veća prava i brigu o starim licima
BOR – Cilj radionice „Unapređenje poštovanja ljudskih prava starijih u pristupu uslugama socijalne i zdravstvene zaštite“ da ljudi koji brinu o starijima razgovaraju sa stručnjacima o obavezama države u ovoj oblasti i o mogućnostima unapređenja određenih usluga koje osobe u poznijim godinama mogu koristiti. Prema godišnjim izveštajima Centara za socijalni rad stariji ljudi su nedovoljno uključeni u državne programe materijalne pomoći i u druge usluge i servise u lokalnim zajednicama iako pripadaju najranjivijoj grupi stanovnika. Prema istraživanjima 13 odsto starijih iz seoskih sredina nije zdravstveno osigurano, a još veći broj njih ne koristi zdravstvenu zaštitu iako na nju po zakonu imaju pravo svi građani stariji od 65 godina bez obzira na osnov osiguranja.
„U praksi svi stariji ljudi nemaju podjednako pristup uslugama zdravstvene zaštite. Posebno nemaju pristup uslugama starije osobe koje žive u selu, u sredinama gde su zatvorene zdravstvene stanice ili ambulante, stariji koji su samohrani i žive sami, koji su teže pokretni, ljudi koji nemaju para, pa čak i ako imaju šta njima vredi da plate nekog da ih odveze u susedno selo ili opštinu do lekara kada su sve staračka domaćinstva u selima i nema ko da ih odveze. Sporan je i geografski i ekonomski pristup servisima zdravstvene zaštite. To je osnovni problem sa kojim se stariji suočavaju. Drugi od izazova je za one sa malim penzijama ispod 15 ili 13 hiljada dinara. Ovakvi penzioneri nemaju para da plate participaciju, a kamoli za skuplje lekove i za dijagnostičke procedure ili ortopedska pomagala, a starijima je to više potrebno nego drugima Mi nemamo dovoljno socijalno-zdravstvenih ustanova za dugotrajnu negu starih. A iz socijalne zaštite nama nedostaju servisi podrške starima da žive u svojo kući, stanu u svojoj lokalnoj zajednici bez da imaju potrebe i da moraju da idu u domove starih kada nema ko da o njima brine u kući“ – naglasila je uvodničar na radionici predsednik UO Udruženja Amity u Beogradu, Nadežda Satarić.
Radionicu „Unapređenje poštovanja ljudskih prava starijih u pristupu uslugama socijalne i zdravstvene zaštite“ je organizovalo Udruženje „Snaga prijateljstva“ Amity u Beogradu u saradnji sa Udruženjem Kokoro u Boru.
