Zabrana zapošljavanja do aprila 2016.
Vlada Srbije produžiće zabranu zapošljavanja u javnom sektoru do kraja marta naredne godine, iako je ona, prema zakonu, trebalo da bude na snazi dokraja ove godine.
SRBIJA – Vlada Srbije produžiće zabranu zapošljavanja u javnom sektoru do kraja marta naredne godine, piše Blic. Iako je prema Zakonu o budžetskom sistemu zabrana zapošljavanja u javnom sektoru trebalo da bude na snazi do kraja ove godine, ipak će biti produžena za tri meseca. Razlog je, prema saznanjima Blica, to što se kasni s otkazima i racionalizacijom zaposlenih koji primaju platu iz budžeta, te je potrebno dodatno vreme da se ceo javni sektor prilagodi manjem broju radnika. Zabrana zapošljavanja ne primenjuje se na sudije, javne tužioce i zamenike javnih tužilaca, na izabrana, postavljena i imenovana lica, poput ministara, savetnika i poslanika. Izuzeti su i direktori javnih preduzeća, ustanova i agencija.
Zabrana zapošljavanja stupila je na snagu u decembru 2013. i trebalo je da traje do kraja ove godine. U tom periodu moguće je zaposliti jednog radnika pod uslovom da pet zaposlenih prethodno dobije otkaz. Uredbom je predviđeno i da je u slučaju povećanog obima posla uz saglasnost Vlade moguće zaposliti najviše 10 odsto ukupnog broja radnika.
