Zaječarski Zavod za javno zdravlje promoviše pravilnu ishranu – oktobar u znaku zdravih navika
Dok se svet suočava sa velikim disbalansom u dostupnosti hrane, stručnjaci upozoravaju da pravilna ishrana postaje sve važniji faktor očuvanja zdravlja. Oktobar je mesec kada se u Srbiji o toj temi govori više nego inače, a Zavod za javno zdravlje „Timok“ iz Zaječara nizom edukativnih aktivnosti podseća građane da se zdrave navike stiču od najranijeg uzrasta.
ZAJEČAR – U Srbiji se oktobar obeležava kao mesec zdrave ishrane, u cilju podizanja svesti javnosti o značaju zdravih prehrambenih navika i prevenciji bolesti. Bezbednost hrane i zajedničko delovanje predstavljaju osnovu ovogodišnje kampanje obeležavanja meseca pravilne ishrane. Tim povodom, Zavod za javno zdravlje „Timok“ u Zaječaru organizuje niz aktivnosti usmerenih na edukaciju stanovništva o zdravoj ishrani kao jednom od najznačajnijih faktora u prevenciji hroničnih nezaraznih bolesti.
„U svetu je prisutan izražen disbalans u industriji i proizvodnji hrane. Adekvatnu ishranu nema gotovo tri milijarde ljudi, odnosno oni ne mogu da se pravilno hrane; 670 miliona ljudi gladuje, dok su čak tri milijarde gojazne osobe, od kojih gotovo polovina umire godišnje zbog prekomerne težine koja izaziva brojne zdravstvene tegobe. Dakle, prisutna je velika ekonomska nejednakost, a ubrzana industrijalizacija dovodi do konzumiranja velikih količina brze hrane koja je štetna po zdravlje jer, pre svega, obiluje masnoćama i šećerima. Slična situacija je i kod nas, u Srbiji. Generalno smo zapostavili konzumiranje namirnica koje prirodno rastu u našem podneblju, jer je sve veća ponuda hrane iz uvoza koja je dostupna prosečnom potrošaču. Zakonska regulativa trebalo bi da štiti domaću proizvodnju i ekološki prihvatljive namirnice. Naš zadatak u Zavodu za javno zdravlje jeste da edukacijom stanovništva Timočkog regiona o značaju pravilne ishrane utičemo na svest građana o njenoj neophodnosti“, rekao je Nenad Đorđević, sanitarno-ekološki inženjer Zavoda za javno zdravlje „Timok“ u Zaječaru.
Stručnjaci zaječarskog Zavoda tokom cele godine organizuju predavanja o zdravoj ishrani za mlađe naraštaje – od predškolaca do srednjoškolaca, a već tradicionalno, u mesecu pravilne ishrane, raspisuju literarno-likovni konkurs na temu „Pravo na hranu da ima svako – pokaži kako!“, namenjen osnovcima, i nagrađuju najuspešnije radove.
