69 godina borskog novinarstva
BOR – Javna informativna delatnost u Boru počela je pre 69 godina, 1. novembra 1947. godine, kada je osnovan Kolektiv, list Rudarsko-topioničarskog basena Bor. Osnovan je kao organ sindikalne podružnice Saveza rudara preduzeća Rudnici bakra i Topionice bakra i bio je najstariji privredni list u zemlji. Do osnivanja Radio Bora 1969. godine Kolektiv je bio jedino javno glasilo u gradu bakra, a kasnije su se pojavile i Borske novosti, Bakar film i na kraju lokalna, a kasnije i regionalna televizija Bor. Preduzeće Štampa, radio i film, kao javno, osnovano je 1989. godine, a do tada je bilo u sastavu Rudarsko-topioničarskog basena Bor i obuhvatalo je sve navedene medije. Zbog toga i danas nakon transformacije i privatizacije, ova medijska kuća nastavlja da obeležava značajne datume u istoriji borskog novinarstva pa tako i ovaj datum važan za početak javne informativne delatnosti u Boru koji se već više od dve decenije smatrao i Danom preduzeća Štampa, radio i film.
„Naša specifičnost, i Televizije i Radio Bora jeste da se i dalje bavimo idejama i mišljenjima koji su izraženi u lokalnoj zajednici, naša tema jeste Bor, ali i gradovi u okruženju. Pratimo dešavanja u borskom, zaječarskom i braničevskom okrugu. Sa produženjem dozvole i proširenjem područja na kome se emituje naš signal imamo i dodatnu obavezu da izveštavamo i o ostalim gradovima na istoku i jugoistoku Srbije. To nam je obaveza za neki naredni period i videćemo koliko ćemo uspeti da se nosimo sa time s obzirom na trenutnu situaciju u medijima u Srbiji. I pored teškog perioda kroz koji ŠRIF prolazi, i ne samo ŠRIF već svi mediji jer je privatizacija uglavnom svima donela štetu, nekako opstajemo. Još smo svetla tačka iako smo bili primorani na bolne poteze, rezove, smanjenje broja zaposlenih i smanjenje zarada. Važno je da su zarade za sada redovne i da firma posluje pozitivno. Ove poteze nametnulo nam je tržište, moralo je da se učini sve to kako bismo opstali, a to je i cilj. Znamo da lokalni i regionalni mediji moraju da postoje jer se preko njih građani u tim sredinama informišu. Mi smo i dalje posrednik između građana i nosioca vlasti i javnog sektora i to ćemo biti i u narednom periodu“ – Danijela Novović, glavni i odgovorni urednik RTV Bor.
U borbi za opstanak na medijskom tržištu, neophodno je pre svega da se obezbede finansijska sredstva. Konkursi lokalnih samouprava gde se malo novca odvaja za mnogo medija nisu dovoljni za nesmetano funkcionisanje, pa su projekti prekogranične saradnje jedno od mogućih rešenja.
„Ono što je neki naš plan za budući razvoj jeste da i dalje učestvujemo na svim konkursima, i lokalnih samouprava, ali i ministarstava koja raspisuju konkurse za medije. Važno je da ćemo i mi učestvovati u projektima prekogranične saradnje i tu je možda i najveća mogućnost za neki boljitak medija. Očigledno je da se ovi konkursi na lokalu ne sprovode kako se očekivalo i da se tu i dalje ne cene ni struka ni profesiija, već su neki drugi interesi u pitanju“ – dodala je Danijela Novović.
Iako funkcioniše i opstaje u otežanim uslovima, sa smanjenim brojem zaposlenih i nižim zaradama, Preduzeće Štampa, radio i film održalo je produktivnost od oko dve hiljade sati sopstvenog programa godišnje. Neke emisije iz produkcije zamenjenne su novim koje se realizuju u okviru odobrenih projekata, a program ove medijske kuće vidi se na području cele istočne i jugoistočne Srbije.
