BOR – Nakon planiranog godišnjeg remonta, završenog 2. jula i dvodnevnog punjenja fleš peći, borska Topionica i Fabrika sumporne kiseline nastavile su rad, koji nije više obustavljan tokom jula.

Topionica je iz Jame, rudnika Veliki Krivelj i Rudnika bakra Majdanpek primila više od četiri hiljade tona bakra u koncentratu, kao i blizu 1600 tona uvoznog koncentrata. Prerađeno je blizu 26 hiljada tona suvog koncentrata i proizvedeno je 7.050 tona anodnog bakra koji je isporučen Elektrolizi. Očekivano iskorišćenje „crvenog“ metala iz svežih sopstvenih sirovina dostiglo je 98,2 procenta. Kako kažu u Topionici, julski proizvodni bilans je bio odličan, s obzirom na to da prva dva dana posle remonta: radova na elektrofilteru, sanacije topioničkog kotla i sejanja katalizatora, nije bilo produkcije.

Proizvodnju u Topionici pratila je i Fabrika sumporne kiseline koja je preradom gasa u julu dala više od 28 hiljada tona kiseline. Iz pogona Elektrolize u julu je izašlo blizu 4.800 tona katodnog bakra, od čega je blizu 3 i po hiljade tona „crvenog“ metala „izvučeno“ iz sopstvenih sirovina. Odlične rezultate u julu je beležila i linija za proizvodnju plavog kamena koja je dala 120 tona bakar-sulfata.

Radna jedinica za proizvodnju plemenitih metala, takođe, je pratila katodni bakar, a posle remonta dobre rezultate ima i nova energana u kojoj je zabeležena odlična produkcija pare, pa je posle dužeg vremena i proizvodnja električne energije bila blizu projektovane, 25 megavat časova. Prema rečima nadležnih, tokom jula dobro su radili i ostali pogoni, poput stare energane koja je tokom zastoja Topionice obezbeđivala toplotnu energiju za potrebe Elektrolize, kao i transport TIR-a koji je takođe bio na visini zadatka. Još bolji rezultati, s obzirom na to da je godišnji remont završen, u Borskoj Topionici, Fabrici sumporne kiseline i Elektrolizi, očekuju se tokom avgusta.

Dobra proizvodnja i posle remonta, 20.avgust 2018. (RTV Bor)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *