Evropska nedelja prevencije raka grlića materice

0

BOR – Svaka ženska osoba treba da ode najmanje jednom godišnje na kompletan ginekološki i ultrazvučni pregled, poručuju lekari. Rak grlića materice duže od decenije je ozbiljan javnozdravstveni problem u Srbiji, jer smo u grupi evropskih zemalja sa najvišim stopama obolevanja i umiranja od ove opake bolesti, iako ova vrsta karcinoma lako može da se otkrije već u predmalignoj fazi.

Tokom 2019. godine u Srbiji je od raka grlića materice obolelo oko 1200 žena, a umrlo oko 500. Borski i Braničevski okrug i dalje prednjače po broju obolelih, a u Boru je prošle godine registrovano novih 18 invazivnih karcinoma„, kaže dr Goran Golubović, načelnik Odeljenja ginekologije i akušerstva Opšte bolnice u Boru.

Iako u Srbiji postoji nacionalni skrining program za rano otkrivanje promena na grliću materice, na preventivne preglede u najboljem slučaju odaziva se tek svaka druga ili treća žena.

 

 

 

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *