Ima interesovanja za strateško partnerstvo sa RTB-om Bor

0
15d291b7a761617b79df50e8548f6254

Interesovanje stranih kompanija za strateško partnerstvo sa Rudarsko topioničarskim basenom Bor postoji, ali je konkretna realizacija celog postupka još daleko, rekao je generalni direktor RTB-a Bor Blagoje Spaskovski u emisiji „Aktuelno“ Televizije Bor.

BOR – Rudarsko topioničarskom basenu Bor je strateški partner neophodan, prvenstveno zbog povećanja proizvodnje iz sopstvenih sirovina i ulaganja u nove rudnike. Za početak eksploatacije rudnika Cerovo primarno i rudnog tela Borska reka potrebna su velika sredstva, koja kombinat bakra nema. Skok cene bakra na svetskoj berzi i procene da će se ovaj trend i narednih godina nastaviti, doprineo je interesovanju za strateško partnerstvo sa RTB-om Bor. Ipak, realizacija takvog postupka nije jednostavna, a konačna realizacija je još daleko.

Za strateško partnerstvo sa Rudarsko topioničarskim basenom Bor i eventualno učešće na međunarodnom tenderu zainteresovano je nekoliko ozbiljnih kineskih, kanadskih i američkih kompanija, ali su konkretni pregovori i njihova realizacija još daleko. Svaka od tih kompanija želi da sagleda i proceni vrednost prirodnog bogatstva, opreme, tehnologije koja se primenjuje i stručnost osoblja u kombinatu bakra, kako bi odlučili da li će uložiti novac. Tek posle toga može da bude organizovan međunarodni tender na koji bi zainteresovane kompanije mogle da se jave i da u zavisnosti od ponuđenih uslova najbolja ponuda bude prihvaćena. Ceo taj postupak nije jednostavan i svakako će potrajati„, kaže Blagoje Spaskovski, generalni direktor RTB-a Bor.

Procenjuje se da bi za pokretanje eksploatacije rudnika Cerovo primarno bilo potrebno oko 250 miliona evra, za Borsku reku oko 150 miliona, dok je za povećanje proizvodnje u Rudniku bakra Majdanpek potrebno u ovom trenutku 25 do 30 miliona evra, naglasio je Spaskovski.

Ima interesovanja za strateško partnerstvo sa RTB-om Bor, 15. mart 2017. (RTV Bor)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Radio Bor 103.1 MHz
LIVE
Klik FM 99.5 MHz
LIVE