Prelazak iz toplog u hladno godišnje doba zahteva prilagođavanje spoljnim faktorima, što podrazumeva toplije odevanje, ograničen boravak na otvorenom i usklađivanje fizičkih aktivnosti. Jednako bitna je i ishrana, koju treba korigovati kada nastupe jesenji dani i polako uvesti zimski težim ishrane kako bi naš imuni sistem bio spreman da zaštiti organizam. Postoje pravila kojih se treba pridržavati, a koja nisu ni malo stroga, naprotiv. Jesen nam donosi pregršt zdravih namirnica, samo treba napraviti dobar balans.

„Obilje svežeg i sušenog voća i povrća pruža mnogo mogućnosti za raznovrsnu a zdravu ishranu. Korenasto i krtolasto povrće, semenke, sušeno voće i povrće uz komad mesa, sasvim je ukusan i zdrav jesenji ili zimski obrok. Tečnost, odnosno voda, se podrazumeva i to najmanje litar i po do dva dnevno, a sada su preporuke i do tri litra“, kaže doktor Dijana Miljković, specijalista higijene u ZZJZ „Timok“ u Zaječaru.

Tokom novembra česte su i slavske trpeze kojima je teško odoleti i tu se najčešće opustimo. Ni to ne mora da bude štetno ako se nakon prejedanja primeni detoksikacija organizma unosom veće količine tečnosti, minerala i vitamina.

Da li menjaju način ishrane u ovo doba godine i koliko vode računa o zdravlju u vreme slava, pitali smo Borane, a na osnovu ankete možemo da zaključimo da su Borani prilično odgovorni prema svom zdravlju i da u dovoljnoj meri koriste sveže plodove u svakodnevnoj ishrani. Pa i ako se dogodi da nekad date sebi oduška u hrani, setite se da je jesen dobra sezona za poboljšanje imuniteta putem unošenja raznovrsnih svežih namirnica, te da i sam pogled na šarenilo boja svežeg i sušenog voća i povrća, popravlja raspoloženje.

 

Ishrana u jesen i vreme slava , 23. novembar 2016. (RTV Bor)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *