Međunarodni projekat zaštite površinskih voda u pograničnom pojasu Srbije I Rumunije
BOR – U okviru projekta „Akademska studija o zaštiti prirode kvaliteta površinskih voda u prekograničnom prirodnom rezervatu – nacionalnom parku Đerdap/Gvozdena Vrata i specijalnom rezervatu prirode Carska Bara i radionice podizanja svesti lokalne populacije“, koji je predstavljen javnosti u Boru, biće izrađena naučna studija o kvalitetu površinskih voda na tri značajna i jedinstvena regionalna lokaliteta: na zaštićenom području Đerdap/Gvozdena Vrata, parku posebne prirode Carska Bara u Srbiji i u rezervatu prirode Delta Nere u Rumuniji, najnovije delte u Evropi. Takođe, biće urađena i intenzivna studija o uticaju Rudnika bakra u Majdanpeku na reku Dunav. Nosilac projekta je Politehnički Univerzitet u Temišvaru, Rumunija.
„Drugi aspekt ovog projekta je podizanje svesti lokalnog stanovništva, posebno dece. Tako će naši edukatori, u okviru projekta, obići 15 obrazovnih ustanova u pograničnom pojasu Rumunije i Srbije da im predstave značaj očuvanja prirode ovog okruženja. Ovaj region, poebno klisura Dunava je po mnogo čemu jedinstvena i veliko prirodno bogatstvo. U globalu očekujemo da ćemo pronaći dobar kvalitet voda na ovim područjima. Najveće očekivbanje da će deca prihvatiti činjenicu da moramo zaštiti okolinu i da je to budućnost ovog regiona“, istakao je prof. dr Francis Popescu, sa Politehničkog Univerziteta u Temišvaru.
Partneri u ovom međunarodnom ekološkom projektu su rumunsko Udruženje Pro-Mehedinci i Udruženje građana Vilaž u Zlotu, kao i Tehnički fakultet u Boru.
„Za nas je značajno to što ćemo dobiti određene rezultate merenja kvalieta vode i započeti jednu priču značajnu za očuvanje nacionalnih parkova i rezervata prirode. Sa druge strane da ovu saradnju proširimo vezano za nauku i za sve tehnološke procese koji će biti odrađeni u okviru ovog projekta“, naglasio je prof.dr Milan Trumić, sa Tehničkog fakulteta u Boru.
Projekat sa više od 532 hiljade evra finansira EU, a ostatak do 627 hiljada, kolika je ukupna vrednost, daju države učesnice. Predviđeno vreme za njegovu realizaciju je 18 meseci.