Mesečno se u Boru abortusom prekine i do 30 trudnoća

0

SRBIJA, BOR – Prema dostupnim podacima, u Srbiji se godišnje obavi oko 20 hiljada abortusa, a nezvanično, broj prekida trudnoće na ovaj način možda je i do deset puta veći. U Americi godišnje svaka druga trudnoća bude neplanirana ili neželjena i završi se abortusom. U Evropi, Svetska zdravstvena organizacija beleži čak 45 odsto takvih slučajeva. Prema rečima lekara Opšte bolnice u Boru, situacija je ipak znatno bolja nego ranije. Iako statistika pokazuje da se prosečno tokom godine na svako rođeno dete uradi i jedan abortus, ova praksa nekada je bila znatno učestalija.

„Pre svega prekid trudnoće je jedan od načina kontrole rađanja, naravno neprihvatljiv ali postoji. Ipak u poslednje vreme nije to tako često kao što je nekada bilo, pre na primer tridesetak godina. Po mom mišljenju i prema nekim evidencijama u Boru nema mnogo abortusa, mesečno se uradi od 20 do 30 abortusa. To je svakako dobra vest jer je situacija nekad bila značajno drugačija, pre trideset godina dvevno se radilo i do deset abortusa. Ovaj broj abotrusa koji se sada radi obuhvata i maloletničke trudnoće, međutim nema ih mnogo zaista. Posebno je za tako mlade osobe loše da na ovaj način prekidaju trudnoću“ – rekao je dr Goran Golubović, načelnik ginekološkog odeljenja Opšte bolnice u Boru.

Razlozi upozoravajućih podataka su to što se efikasna i savremena kontracepcija ne primenjuje. Abortusi se uglavnom rade ukoliko postoji želja da se prekine trudnoća, a znatno ređe, iz medicinskih razloga i samo tada se abortus radi i nakon desete nedelje. Posledice ove ntervencije mogu biti veoma ozbiljne po zdravlje žene, upozoravaju lekari.

„Prekid trudnoće za svaki organizam predstavlja veliki stres i opasna je to intervencija koja može da ima rane i kasne komplikacije. U rane komplikacije spadaju pre svega krvarenja, koja se u nekim slučajevima samo hiruškim zahvatom mogu zaustaviti, dešava se da žena ostane bez materice, a može doći i do raznih povreda prilikom inervencije. Od kasnih tu su infekcije i zapaljenja koja mogu dovesti do steriliteta, kasnijih spontanih pobačaja pa žena ne može da održi trudnoći ili uopšte ne može da ostane u drugom stanju“ – dodao je dr Golubović.

Satistika pokazuje da se u Boru mesečno uradi do trideset abortusa, a u istom periodu prosečno nešto više novorođenčadi dođe na svet. Godišnje se u ovoj opštini rodi oko 400 beba, što je prema rečima lekara malo u odnosu na broj stanovnika, ali značajno je da se taj broj makar ne smanjuje. 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *