Nova otkrića na arheološkom lokalitetu „Hajdučka česma“ u Brestovačkoj banji

0

Arheološka istraživanja u okviru projekta „Bronzano doba u severoistočnoj Srbiji – metalurgija, naselja i nekropole“, dovela su do novih otkrića na jednoj od najvećih nekropola iz praistorije u Srbiji, lokalitetu „Hajdučka česma“ u Brestovačkoj banji kod Bora. Projekat se, zahvaljujući sredstvima lokalne samouprave u Boru i Ministarstva kulture Republike Srbije, nastavlja i u narednih pet godina, a očekuje se još značajnih otkrića koja će promeniti dinamiku bronzanog doba na centralnom Balkanu.

BOR, BRESTOVAČKA BANJAIstraživanja na arheološkom lokalitetu „Hajdučka česma“, gde od 2017. godine radi tim arheologa sa Instituta za orijentalnu evropsku arheologiju u Beču, beogradskog Arheološkog instituta i Muzeja rudarstva i metalurgije Bor, nastavljaju se i u narednih pet godina. Zahvaljujući dobroj saradnji i predanom radu, došlo se do novih značajnih otkrića.

 „Plod saradnje borskog muzeja sa beogradskim Arheološkim institutom odnosi se na brojne terenske prospekcije i arheološka istraživanja. U ovom projektu, konkretno, sproveli smo nekoliko istraživanja, na tri lokacije, „Hajdučka česma“ je jedna od njih, zatim lokalitet „Trnjane“ i lokalitet „Čokanjica“. Rezultati istraživanja su prezentovani 2020. godine, a nakon toga proširili smo saradnju od ove na narednih pet godina, tako da će nova istraživanja tek uslediti“, kaže Igor Jovanović, arheolog u Muzeju rudarstva i metalurgije Bor.

Pored naselja gde smo našli tragove prerade bakra, imali smo veliku sreću da pronađemo i groblja te populacije koja je prerađivala bakar. To je jedna od nekropola gde imamo fascinantne grobne strukture gde otkrivamo da je tada primenjivano spaljivanje pokojnika, stavljanje u urne i polaganje u ove kružne kamene konstrukcije. Značajan podatak je da iako su se bavili proizvodnjom tog vrednog metala, u grobovima ne pronalazimo  nikakve tragove bogatstva, osim urne i pepela nema ničeg drugog, te ne možemo doći do zaključaka o socijalno hierarhiji tog društva“, kaže dr Mario Gavranović iz Instituta za orijentalnu i evropsku arheologiju Austrijske akademije nauka

Rezultati u prvoj fazi istraživanja su prezentovani na mnogim međunarodnim konferencijama i u stručnim časopisima, a naišli su na veliki odjek u naučnoj zajednici.

Bakar je u to doba prerađivan na svega nekoliko lokacija u Evropi, a jedna od njih je Bor. Radiokarbonska datiranja su pokazala da su i groblja i naselja nešto starija nego što se to ranije pretpostavljalo, pa je i čitava dinamika tog bronzanog doba na centralnom Balkanu, na osnovu ovih naših rezultata, sada drugačija“, kaže dr Gavranović.

Saradnja između Arheološkog instituta u Beogradu i borskog muzeja počela je još šezdesetih godina kada je došlo do otkkića najstarijeg rudnika bakra na Rudnoj Glavi kod Majdanpeka, a nastavila se tokom osamdesetih godina istraživanjima u selu Trnjane, a 2010. godine počeli smo novu saradnju, prevenstveno zahvaljujući sredstvima Opštine Bor i Ministarstva kulture Republike Srbije, nastavili smo istraživanja na lokalitetu „Hajdučka česma“ koji su započela 1992. godine“, napominje Aleksandar Kapuran, naučni savetnik Arheološkog instituta u Beogradu.

Podsetićemo, na lokalitetu „Hajdučka česma” do sada je otkriveno 14 grobova iz perioda od pre 3.500 godina, a procenjuje se da ih ovde ima blizu 100.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *