Svaka zgrada moraće da ima upravnika – to propisuje novi Zakon o stanovanju i održavanju zgrada. Stanari mogu među sobom da izaberu upravnika ili da se odluče za profesionalca. Ukoliko ne postignu dogovor, upravnika će postavlјati lokalna samouprava. Zakon o stanovanju, ne donosi vlasnicima nove troškove održavanja zgrada, ali, predviđa drastično visoke kazne za vlasnike stanova, profesionalne upravnike i stambene zajednice u zgradama, čiji iznosi idu od 5.000 do čak dva miliona dinara.

SRBIJA – Skupština Srbije usvojila je novi Zakon o stanovanju i održavanju zgrada, kojim je utvrđeno da upravnika zgrade iz redova vlasnika stanova, na mandat od četiri godine, bira i razrešava skupština stambene zajednice. Skupština stanara može odlučiti da za poslove upravlјanja angažuje profesionalnog upravnika, a u slučaju prinudne uprave bira ga lokalna samouprava. Poslovima profesionalnog upravlјanja mogu se baviti privredna društva ili preduzetnici, a profesionalni upravnik moraće da prođe obuku i dobije licencu. U slučaju da stanari ne mogu da se dogovore ko će upravlјati održavanjem zgrade, lokalna samouprava će im odrediti licenciranog prinudnog upravnika sa liste koju će sačiniti Privredna komora Srbije. Svaki upravnik je dužan da podnese prijavu za upis te stambene zajednice.

Novi zakon građanima ne donosi nove troškove u odnosu na ona sredstva koja su do sada izdvajali za održavanje zgrade kao stanari, ali predviđa drastično visoke kazne za vlasnike stanova, profesionalne upravnike i stambene zajednice u zgradama, čiji iznosi idu od 5.000 do čak dva miliona dinara. I dok se kazne od pet hiljada dinara odnose na pojedince koji ne obezbede pristup licima koja redovno održavaju i kontrolišu funcionalnost mreže, i na upravnike koji ne izvršavaju svoje obaveze, kazne od pet do 150. hiljada dinara plaćaće vlasnici za neodržavanje stanova, ometanje korišćenja drugih delova zgrade, ne učestvovanje u troškovima održavanja, remećenje prolaza, sprečavanje obavljanja neophodnih popravki i održavanja, remetećenje rada inspektora za komunalnu delatnost i ne pridržavanje njegovih naloga i rešenja. Istu kaznu snosiće i vlasnici koji izdaju stanove, ako o tome ne obaveste upravnika zgrade, kao i oni koji nakon rešenja inspektora ne preduzmu hitno izvođenje radova i druge mere po hitnim intervencijama, da bi se sprečilo nastajanje štetnih posledica po život ili zdravlje ljudi, životnu sredinu, privredu ili imovinu. Osim vlasnika stanova, kažnjavaće se i izabrani upravnici zgrada ako ne naplate troškove od odgovornih za oštećenje zajedničkih delova zgrade, kao i svi koji se ne pridržavaju pravila kućnog reda. Nadležne osobe u gradovima i opštinama biće kažnjene istim kaznama ako ne dostave izveštaj sa podacima i obaveštenjima ministarstvu koje je nadležno za poslove stanovanja. Kazne od 50.000 do dva miliona dinara odnose se na pravna lica – vlasnike stanova, za ne pridržavanje propisanih obaveza, ali i na skupštine stanara, koje se u roku nisu upisale u registar stambenih zajednica, nisu registrovale upravnike zgrade, nisu završile radove niti usvojile program održavanja zgrade.

Novi Zakon o stanovanju uređuje upravlјanje zgradom i održivi razvoj stanovanja, koji podrazumeva unapređenje uslova stanovanja građana i očuvanje stambenog fonda, uz unapređenje energetske efikasnosti. Prvi put detalјno je definisan odnos prema stanovanju, pre svega prema socijalnom stanovanju, kao i korisnici socijalnih stanova, među kojima su i žrtve porodičnog ili partnerskog nasilјa i beskućnici.

Novi zakon o stanovanju, 23. decembar 2016. (RTV Bor)

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *