Obeležen Dan oslobođenja Bora u Drugom svetskom ratu
BOR – Na spomen obeležje streljanim rodoljubima u centru Bora, povodom 3. oktobra, dana kada je u Drugom svetskom ratu pre više od sedam decenija grad bakra oslobođen od fašizma, položeni su venci i cveće. Počast stradalim junacima odali su predstavnici lokalne samouprave, članovi borskih boračkih organizacija, predstavnici političkih stranaka, gosti iz Krive Palanke i građani.
„Bor je te 1944. godine oslobođen nakon teških borbi koje su vođene na Rgotskom kamenu i prema selima Bučje i Gornjane. Borbe su takođene vođene i na prostoru od Rgotskog kamena ka Zlotu. Izjutra 3. oktobra 1944. godine Nemaci su napustili ovaj kraj. Tokom rata oštećena su rudarska postrojenja, ali je proizvodnja već te godine mogla da se nastavi. Mi danas obeležavamo ovaj veoma značajan istorijski datum za Bor koji svi moramo da pamtimo“ – istakao je Momčilo Radisavljević iz Organizacije rezervnih vojnih starešina u Boru.
Partizani, uz pomoć crvenoarmejaca, 3. oktobra 1944. godine ušli su u oslobođeni Bor koji je u ratu podneo mnogo žrtava i čija je industrija iscrpljena i razarana. Bor je tih godina bio i jedan od najvećih koncentracionih logora okupatorskih trupa. Nakon posleratne izgradnje, Bor je od rudarske varoši postao moderan grad.
