Otvoren novi konkurs „Pokreni se za posao“

0

Oni koji imaju dobru poslovnu ideju da započnu ili unaprede sopstveni mali biznis, mogu da se prijave na konkurs “Pokreni se za posao” i tako dobiju neophodnu opremu, obuke i savetodavnu pomoć. Priliku da budu realizovane imaće 100 perspektivnih preduzetničkih ideja, a oni koji pokreću ili unapređuju biznis mogu da dobiju bespovratna sredstva u iznosu do 250.000 dinara za nabavku opreme.

BOR – Program „Pokreni se za posao“ je započet 2009. godine u cilju da podrži razvoj preduzetništva u Srbiji i da na konkretan način pomogne osobama sa preduzetničkim duhom da pokrenu ili unaprede svoj biznis. Za sedam godina, koliko Nevladina organizacija Eneka iz Niša, u saradnji sa Nacionalnom službom za zapošljavanje i drugim institucijama, realizuje ovaj projekat, obezbeđeno je više od 800 poslovnih i stručnih obuka, podršku za razvoj svoje poslovne ideje dobilo je više od 600 preduzetnika iz cele Srbije i zaposlilo se 1900 ljudi. I na novi konkurs dodele bespovratnih sredstava za kupovinu opreme za pokretanje malih i porodičnih preduzeća, koji je u toku, mogu da apliciraju sva nezaposlena lica.

„Prvi uslov je da je lice državljanin i da ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije, zatim da ima dobru i održivu poslovnu ideju koja se tiče biznisa i treći je da obrazac prijave na konkurs podnese najkasnije do 31. januara 2017. godine jer je to krajnji rok za podnošenje zahteva za dodelu sredstava. Iznos sredstava koja se dodeljuju je 250 hiljada dinara i postoji uslov da se 20 odsto tih sredstava uplaćuje na račun organizacije ENEKA, zato što su oni koji dobiju sredstva obavezni da prođu određeni broj obuka savetodavnog tipa i to je novac namenjen u te svrhe“, ističe Sonja Stanković, direktor Filijale NSZ u Boru.

Osim da registruje svoju poslovnu delatnost, obaveza korisnika subvencije iz ovog programa je i da ima 15 sati društveno korisnog rada.  Da bi aplicirao potencijalni preduzetnik mora da popuni prijavni obrazac u formi biznis plana.

„Sličan je biznis planu koji rade i polaznici obuke kod Nacionalne službe. Sadrži lične podatke, opis socijalno ekonomskog statusa lica koje podnosi zahtev, stručno obrazovanje i dosadašnje iskustvo, kakvi su planovi za buduću aktivnost, odnosno u nekoliko crta opis te poslovne ideje koju lice želi da realizuje, i naravno tu su i tržište, kupci, proizvod, usluga, konkurencija, poslovni prostor, oprema, da li sve to postoji, u kojoj meri postoji, zatim se radi projekcija prihoda i rashoda i na kraju se opet stigne do zarade ili gubitka“, dodaje Sonja Stanković.

Ako neka poslovna ideja ima negativan rezultat, možda od nje ne treba odustati, već je možda potrebno neke komponenete samo doraditi, da bi rezultat bio pozitivan, ističe Sonja Stanković, direktor Filijale NSZ u Boru. Detaljnije informacije o načinu prijavljivanja na konkurs „Pokreni se za posao“ kao i formular prijave, zainteresovani mogu pronaći na sajtu www.pokrenisezaposao.rs.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *